Facebook Google+ Twitter

Polacy pomogą blokować marsz niemieckich nacjonalistów

Jak co roku, w lutym, niemiecka skrajnia prawica organizuje swój pochód ulicami Drezna. Polacy pomogą niemieckim antyfaszystom zablokować przemarsz.

Marsz neonazistów w Monachium, 2005 rok. / Fot. GNU 1.2,Rufus46,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Neonazi_2.4.2005_M%C3%BCnchen.jpg&filetimestamp=20060601202041W lutym 1945 r. Drezno zostaje zbombardowane i doszczętnie zniszczone przez aliancką awiację. To właśnie ten dzień hańby i upokorzenia wybrali członkowie skrajniej niemieckiej prawicy dla swojego marszu. Pod pretekstem uroczystości rocznicowej kryje się jednak niebezpieczny podtekst. Zamiast pokojowej akcji ulicami Drezna od lat przechodzą neofaszyści, głoszący swoje hasła.

Ten przemarsz znany jest jednak nie z tego, że stanowi jedną z największych akcji skrajnych nacjonalistów w Europie, ale przede wszystkim z tego, że coraz więcej ludzi wychodzi na ulicę, chcąc ich powstrzymać. W ubiegłym roku ponad 10 tys. osób wzięło udział w blokadzie marszu. W tym roku wśród antyfaszystów w Dreźnie będą również Polacy.

"Jest to zdrowa reakcja człowieka wyczulonego na pewne zjawiska, np. na wzrastającą obecność w przestrzeni publicznej organizacji, które w mniej lub bardziej jawny sposób nawiązują do idei faszystowskich" - powiedział dla "Gazety Wyborczej" Sławek Podolski, który pojedzie w tym roku blokować marsz niemieckiej prawicy.

W Dreźnie odbędą się aż dwa nacjonalistyczne pochody. Pierwszy, organizowany przez miejscowych prawicowych działaczy , odbył się w nocy 13 lutego. Główny przemarsz odbędzie się jednak w najbliższą sobotę. To właśnie na niego zwoływani są nacjonaliści z całej Europy (nawet 8 tys. osób).

Antyfaszystowski opór jest jednak równie silny. Wspierana przez znanych reżyserów, aktorów, pisarzy i muzyków koalicja antyfaszystowska stawi w sobotę czynny opór. Niemieccy antyfaszyści mogą liczyć na wsparcie aktywistów ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Austrii i Szwajcarii. Wśród nich będą również Polacy.

Zdaniem kontrmanifestantów, takie demonstracje nie mogą być ignorowane. Jeśli faszyzm w aktualnym wydaniu będzie zaaprobowany, to w końcu stanie się ponownie częścią naszej kultury politycznej. Każdy chyba zdaje sobie sprawę z takiego scenariusza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

ery
  • ery
  • 15.02.2011 23:08

neofaszystów powinni wysyłać do afganistanu,niech sobie walczą jedne świry z drugimi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
x
  • x
  • 15.02.2011 11:24

obudzicie się na chwilę jak wyprowadzą was z domu za ucho i usłyszycie za plecami szczęk przeładowywanego gnata

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 15.02.2011 08:34

łysy moralny kurdupel = mocny w grupie tchórz

Mówisz i masz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
prezio
  • prezio
  • 15.02.2011 08:04

No cóż, głupie młode Polaczki - narybek Wyborczej, sami się proszą o łomot. Mówisz i masz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 14.02.2011 23:16

Spotkania kibiców Widzewa iLKS w Lodzi mają większy zakres niż w Dreżnie.Czy pomyślano o broni dla korpusu polskiego ratującego ginącą demokrację U E.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.