Facebook Google+ Twitter

Polacy pomogli niewidomym na Kaukazie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-08 01:32

Na początku grudnia zakończyła się kluczowa część projektu "Samodzielność. Szkolenia dla trenerów tyfloterapii w Armenii i Gruzji".

Fundacja Ari Ari we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych oraz organizacjami z Kaukazu przeprowadziła w październiku i listopadzie program ponad 500 godzin szkoleń dla przyszłych trenerów osób niewidomych w Armenii i Gruzji. Ponad trzydziestu Gruzinów i Ormian, pod okiem doświadczonych specjalistów z Polski, uczyło się jak szkolić osobę niewidomą w zakresie wykonywania czynności życia codziennego oraz poruszania się z białą laską. Przekazano także szkołom i organizacjom, wspierającym niewidomych, białe laski pomoce metodologiczne oraz tyflomapy obu kaukaskich krajów, opracowane przez Marka Jakubowskiego.

Ważnym elementem działania były akcje społeczne. W ramach jednej z nich 15 października 2011 r., podczas Międzynarodowego Dnia Białej Laski, odbył się przemarsz ulicami Tbilisi. Uczestnicy wyposażeni w białe laski, białe wstążki i materiały informacyjne promowali wśród mieszkańców stolicy ideę poruszania się osób niewidomych z pomocą tzw. białej laski. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem gruzińskich mediów, jak i mieszkańców Tblisi. W marszu uczestniczyło ponad 200 osób.

W ramach ormiańskiej części projektu "Samodzielność. Szkolenia dla trenerów tyfloterapii z Armenii i Gruzji", zostały nagrane dźwięki binauralne Armenii, opracowane przez Tyflolaboratorium Dźwięku oraz Studio "Tyflograf" i wydane pt. "Pocztówki dźwiękowe z Kaukazu. Armenia". Specjaliści z Tyflolaboratorium Dźwięku wyjaśniają: Wrażenia dźwiękowe stanowią dla osób z wadą wzroku bardzo ważne źródło wielu informacji, będąc równocześnie cenną pomocą w edukacji.

Czytaj więcej -->
(Monika Maciejewska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.