Facebook Google+ Twitter

Polacy pożegnali "lekarza ludzkich serc"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-13 13:46

W Alei Profesorskiej na warszawskich Powązkach pochowany został Zbigniew Religa. Wybitny kardiochirurg, parlamentarzysta, były minister zdrowia zmarł w niedzielę w wieku 70 lat, po walce z chorobą nowotworową.

 / Fot. PAP Tomasz GzellW uroczystościach pogrzebowych na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim uczestniczyli między innymi prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Na uroczystości licznie przybyli lekarze, pielęgniarki i inni przedstawiciele środowiska medycznego oraz tysiące osób z całej Polski.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od odegrania na trąbce ulubionego utworu profesora Religi "What a Wonderful World" Louisa Armstronga.

Lech Kaczyński nazwał Zbigniewa Religę "lekarzem ludzkich serc i człowiekiem o wielkim sercu". Prezydent żegnając zmarłego kardiochirurga, przypomniał wszystkie jego zasługi. Podkreślił przełom, jakiego profesor dokonał w dziedzinie transplantacji serc. Prezydent mówił też o działalności politycznej Zbigniewa Religi. Przypomniał, że profesor Religa stał się jednym z najbardziej znanych polityków w kraju.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział z kolei, że profesor Zbigniew Religa wniósł do polityki wyjątkowy spokój. Zdaniem Komorowskiego profesor miał niezwykły dar - szukał w ludziach tego, co wspólne.
Zbigniew Religa był wybitnym kardiochirurgiem, opracował między innymi własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca. Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, a także rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Zbigniew Religa został pochowany w Alei Profesorskiej na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Był świetnym lekarzem i marnym politykiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

[*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

[']

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.