Facebook Google+ Twitter

Polacy przesiądą się do samochodów na prąd?

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2008-06-21 09:12

Rosnące ceny benzyny nie będą już przerażać kierowców. Do Łodzi już za 2 miesiące trafią samochody o napędzie elektrycznym. Z USA sprowadzi je łódzki biznesmen, Stanisław Pamuła.

Koszt przejechania kilometra elektrycznym autem to 4 - 10 gr, podczas gdy napędzanym benzyną oscyluje wokół 35-60 gr za kilometr. - To argument, by zamienić tradycyjne auto na elektryczne - podkreśla Stanisław Pamuła. - Kolejny to cena. Najtańszy model będzie można kupić za 15 tys. zł. Pojazdy mają homologację na USA i Europę, są objęte dwuletnią gwarancją, można je kupić w systemie ratalnym lub wydzierżawić na 3 miesiące.

Do Łodzi trafią modele Volt, produkowane w Azji. Za Volt+, którym mogą podróżować dwie osoby, trzeba zapłacić 21.500 zł. Pojazd rozwija prędkość do 50 km/h, jedno ładowanie pozwala pokonać 130 km. Za modele dla czterech pasażerów (Volt+4, Volt+A) trzeba zapłacić blisko 30 tys. zł.

- Na ładowanie baterii samochodów ciężarowych trzeba zarezerwować 4 - 6 godzin, osobowych - informuje Stanisław Pamuła. - W przypadku osobowych wystarczy podłączyć baterię na 15 minut, by przejechać kolejne 30 kilometrów. Żywotność baterii to 3-5 lat. Elektryczne auta można będzie kupić w kilku łódzkich salonach samochodowych. Stanisław Pamuła kończy negocjować, które z nich wstawią do siebie jego pojazdy.

Zdaniem ekspertów motoryzacyjnych, łódzka propozycja adresowana jest do osób zamożnych, które chętnie otwierają się na nowe trendy.

- Większość Polaków kupuje używane samochody - podkreśla Robert Bielecki z portalu www.autocentrum.pl. - Słabo sprzedają się auta o małych silnikach. Pojazdami o napędzie elektrycznym nie da się szybko poruszać i może to być jedną z przyczyn średniej sprzedaży.

Eksperci podkreślają także, że modelu poruszającego się dzięki napędowi elektrycznemu nie można traktować jako w pełni ekologicznego. W końcu porusza się również dzięki źródłom energii, podobnie jak samochody napędzane benzyną.
Alicja Zboińska
-
POLSKA Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

mmm
  • mmm
  • 27.01.2012 09:27

Ludzie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Proste rozwiązanie!!!!!!! Dla samochodu elektrycznego
Można dużo prościej łatwiej ! taniej!!!!!!! I bezpiecznej!!!!!!!!!! po prostu za stasować alkohol zamiast sprężonego wodoru spójrz nastronę
http://www.pcworld.pl/news/156931/Alkoholowe.ogniwa.do.notebookow.juz.na.sprzedaz.html
Samemu w domu robisz paliwo !!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.