Facebook Google+ Twitter

Polacy przestają chodzić na niedzielne msze

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-03-10 11:44

Polskie kościoły pustoszeją w zastraszającym tempie. Obowiązku regularnego uczestniczenia w niedzielnej mszy przestrzega zaledwie 38 proc. katolików, czyli aż o 6 proc. mniej niż rok temu.

"Polska" dotarła do wstępnych wyników akcji liczenia wiernych, którą przeprowadziły - jak co roku - wszystkie polskie parafie. Nigdy wcześniej nie odnotowano tak znaczącego spadku. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który od 30 lat zleca proboszczom policzenie wiernych, choć odpływ praktykujących był stały, to rocznie wynosił najwyżej 2 proc.

Co wywołało tak nagły kryzys wiary polskich katolików? Księża tłumaczą, że za rekordowo niską frekwencję odpowiada zła pogoda. Liczenie wiernych przeprowadzono bowiem 23 listopada, a tego dnia niemal w całej Polsce rozszalała się zima. - Wielu ludzi, zwłaszcza starszych, zostało przez to w domach - mówi ks. Dariusz Gącik, rzecznik diecezji kieleckiej, gdzie spadek wiernych wyniósł aż 11 proc.

Ale socjolog religii prof. Edward Ciupak z Uniwersytetu Warszawskiego widzi poważniejsze przyczyny. - W polskim Kościele nie ma autorytetów, brakuje charyzmatycznego lidera, dlatego wiernych ubywa i będzie ubywać - tłumaczy. Jego zdaniem rekordowo niska frekwencja to też echo śmierci Jana Pawła II. - Papież z Polski trzymał ludzi przy wierze, Benedykt XVI już takiej roli nie odgrywa - mówi prof. Ciupak.

Gwałtowny odpływ wiernych to wyzwanie dla nowego przewodniczącego, którego dziś wybiera Konferencja Episkopatu Polski. Według naszych ustaleń faworytem jest kard. Stanisław Dziwisz. Jego najpoważniejszym rywalem - abp Sławoj Leszek Głódź.

Sytuacja polskiego Kościoła powoli zaczyna przypominać to, co dzieje się na Zachodzie. Tam świątynie od lat świecą pustkami. W uznawanych za katolickie Włoszech na msze chodzi zaledwie co trzeci wierny. Jeszcze gorzej jest w Hiszpanii - 17 proc. czy Niemczech - 14 proc. Polsce do takiego zeświecczenia jeszcze daleko, ale socjologowie religii nie mają złudzeń: proces odchodzenia od Kościoła będzie postępować.

Kościoły gwałtownie pustoszeją

Poważny powód do zmartwień mają polscy biskupi, którzy dziś zbierają się w Warszawie, by wybrać nowego przewodniczącego episkopatu. Muszą znaleźć kandydata, który zmierzy się z coraz głębszym kryzysem religijności Polaków. Jednym z objawów jest fakt, że na niedzielne msze w ostatnich latach przychodzi coraz mniej wiernych. A rok 2008 był najgorszy w całej, ponad 30-letniej historii badań naszej religijności - wynika z alarmujących danych, do których dotarła "Polska". Po raz pierwszy odsetek katolików, którzy chodzą na niedzielne msze, spadł poniżej 40 proc.
Do tej pory za najgorszy uchodził rok 1993, kiedy w czasie akcji liczenia wiernych księża odnotowali, że na niedzielną mszę przyszło tylko 43,1 proc. wiernych. Potem frekwencja nieco się poprawiła, a w 2007 roku wyniosła nieco ponad 44 proc.

Pełnych wyników z przeprowadzonego 23 listopada 2008 r. liczenia jeszcze nie ma, w większości diecezji trwa sumowanie danych z poszczególnych parafii. Ale "Polska" dotarła do danych z kilku diecezji. I są one alarmujące. Przykład? W uchodzącej za bastion katolicyzmu diecezji tarnowskiej, która od lat szczyci się rosnącą frekwencją i podnosi średnią ogólnopolską, w zeszłym roku na mszy pojawiło się o 5 proc. mniej ludzi niż w 2007 r. Identyczny odpływ wiernych odnotowano w uznawanej za jedną z najpobożniejszych archidiecezji krakowskiej. A to i tak niewielki spadek. Znacznie gorzej jest w diecezji kieleckiej, gdzie ubyło 11 proc., a w zamojsko-lubaczowskiej - aż 15 proc.

Cały artykuł przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

komentarz - jw.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.03.2009 11:52

I dobrze. W koncu pseudokatolicy przestana stanowic trzon tej instytucji. Brakuje jeszcze tylko by dzieci tych niby wierzacych poszly wlasna droga, a nie taka jaka rodzice chca, bo sami swoja wiare opieraja na tym co im mamusia mowila. No i moze jak wiernych bedzie 10% na niedzielnej mszy to i episkopat pojdze w koncu po rozum do glowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.