Facebook Google+ Twitter

Polacy sami leczą swój ból

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-11-30 07:23

Pod względem ilości zażywanych leków Polacy są na pierwszym miejscu w Europie. A najwięcej pigułek w Polsce kupują łodzianie.

fot. Express IlustrowanyŁodzianie łykają - w przeliczeniu na głowę - najwięcej w Polsce pigułek, które można kupić bez recepty w aptekach i hipermarketach. Statystyczny mieszkaniec naszego województwa wydał w tym roku na leki prawie 340 zł, podczas gdy trzy lata temu o 20 zł mniej. A kupujemy przede wszystkim leki tanie, których cena nie przekracza kilku złotych.

- Najczęściej i najwięcej pacjenci kupują środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty - mówi Wojciech Giermaziak, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi.

- Większość z nich zawiera paracetamol. Dużym powodzeniem cieszą się też m.in. krople żołądkowe i walerianowe. Chorzy, zamiast pójść do lekarza, próbują leczyć się sami. Często taka terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a jej koszty okazują się wyższe, niż gdyby od razu zgłosili się do specjalisty.

Jesienią sprzedaje się dużo preparatów witaminowych, odżywczych i ziołowych, których mamy do wyboru ponad 2 tysiące. - Sporym powodzeniem cieszą się specyfiki zawierające magnez w połączeniu z witaminami z grupy B oraz witaminą C - mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, farmaceutka z apteki przy ul. Zielonej. - Około 20 proc. więcej osób niż do tej pory zaopatruje się w leki przeciwdziałające przeziębieniu i łagodzące jego skutki.

fot. Express IlustrowanyCoraz więcej sprzedaje się też leków na receptę. Jak informuje Wojciech Giermaziak, w tym roku ich przewidywana sprzedaż wzrośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym o 3,6 proc., a leków bez recepty o 2,3 proc. Najwięcej wydają na medykamenty emeryci i renciści, często cierpiący na przewlekłe schorzenia, np. układu krążenia.

- W tym roku leki na receptę dla mieszkańców naszego województwa, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, kosztowały już ponad 408 mln złotych - mówi Błażej Torański, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.
(ew)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.