Facebook Google+ Twitter

Polacy solidarni z Kubą

Kuba to nie tylko najlepsze cygara, najpiękniejsze plaże i najgorętsza salsa. Życie na tej wyspie ma niewiele wspólnego z folderami, które znajdziecie w biurze podróży.

Damy w Bieli, prawa autorskie People in Need / Fot. Damy w Bieli, prawa autorskie People in NeedNa kilka dni przed świętami natknęłam się na dość nietypową wystawę fotograficzną w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Dotyczyła ludzi prześladowanych przez reżim Fidela Castro, który ich życie zmienił w piekło. Na tych fotografiach nie ma jednak twarzy więźniów. Są na nich ich matki, córki, siostry i żony – Damy w Bieli.

Damy w Bieli to ruch Kubanek, który powstał wiosną 2003 roku w Hawanie tuż po masowych aresztowaniach 75 dysydentów i opozycjonistów. W ciągu kilku dni zostali skazani, za działanie na rzecz obcego imperium i osadzeni w więzieniach nawet na 28 lat. Kobiety walczące o swoich bliskich, otrzymały nagrodę Parlamentu Europejskiego im. Andrieja Saharova.

Instytut Lecha Wałęsy postanowił wesprzeć prześladowanych Kubańczyków i zorganizował akcję Solidarni z Kubą, której elementem jest wspomniana wystawa fotografii. O jej szczegółach rozmawiałam z Panią Agnieszką Grąkiewicz, koordynatorem projektu.

Jak to się stało, że zainteresowaliście się Państwo sytuacją na Kubie i postanowiliście zorganizować akcję Solidarni z Kubą?

– Pomysł projektu kubańskiego narodził się już dawno temu, a mianowicie w czasie obchodów 25-lecia Solidarności w roku 2005. W czasie zorganizowanej przez nas konferencji w Gdańsku, na którą zaprosiliśmy różnych działaczy demokratycznych, którzy wciąż walczą w swoich krajach o wolność i prawa człowieka. Byli więc to goście z takich krajów, w których demokracja jest jeszcze w zalążku, albo jej w ogóle nie ma. Obchody 25-lecia Solidarności były tylko punktem wyjścia do przypomnienia światu, że są jeszcze takie miejsca, gdzie demokracji nie ma, a solidarność wciąż jest potrzebna.

Jednymi z zaproszonych gości byli także kubańscy opozycjoniści?Damy w Bieli, prawa autorskie People in Need / Fot. Damy w Bieli, prawa autorskie People in Need

– Tak, spotkaliśmy się z przedstawicielami kubańskiej emigracji z Miami, a także z Blanką Reyes, która jest przedstawicielką Dam w Bieli. Zdjęcia tego ruchu można obecnie zobaczyć w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zaczęliśmy się zastanawiać jak możemy zaangażować Instytut Lecha Wałęsy w pomoc tym ludziom i tak narodził się nasz projekt. Oczywiście musiało minąć sporo czasu zanim udało się nam go zrealizować, bo
ruszył dopiero we wrześniu 2006.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

a zastanawialiście się przez kogo ci kubańczycy cierpią? a te fotografie to amerykańska propaganda. która dociera do nas. za niedługi czas polska nie lepiej będzie wyglądać od kuby! więc pogarszajmy naszą kiepską sytuacje polityczną z ROSJĄ Wałęsa solidarny z kubą ,a to dobre on już pokazał droge do wolności... na stołku prezydęta RP w sumie to szkoda gadać o nim....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za zwrócenie uwagi i na wystawę i na poruszony przez nią temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za dobry artykuł na bardzo ważny temat. A to jak działa kubański reżim, częściowo przybliża nam także najbardziej znany w Kubańczyk w Polsce - Jose Torres, w książce "Salsa na wolności".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie :( Z tego co wiem rusza teraz chyba do innego kraju, ale jeszcze porozmawiam z Panią Agnieszką i dowiem się dokładnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Agnieszko, wspaniały wywiad, poważny temat. Nie znalazłam na wskazanej przez Ciebie stronie informacji, czy wystawa będzie również w Gdańsku. Jak znajdę dłuższa chwilę, to wrócę na tę stronę, ale tymczasem może wiesz, czy wystawa zawędruje do Trójmiasta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy wywiad i interesujący wstęp. Plusik:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

......||......
=== ===
......||......

Komentarz został ukrytyrozwiń

PLUS!!! Jak zwykle rewelacyjny materiał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.