Facebook Google+ Twitter

Polacy to straszni, patriotyczni (i nie tylko) sztywniacy

Czy Polacy to bezkompromisowi, straszni sztywniacy? Czy patriotyczne wartości kierują ich poczynaniami na co dzień?

Dzisiaj 11 listopada, nasze największe święto patriotyczne - Narodowe Święto Niepodległości, podczas którego obchodzimy odzyskanie niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów. Z definicji, to powinno być radosne święto wszystkich Polaków, podczas którego powinniśmy się wszyscy bawić, np. na festynach, zabawach ludowych, galach teatralnych, operowych, w filharmonii, występach zespołów regionalnych, abyśmy mogli ten dzień fetować w radosnej i trochę podniosłej atmosferze.

Świętować w podniosłej, patriotycznej atmosferze, to znaczy w wigilię święta niepodległości urządzić jakąś akademię (aby wręczyć odznaczenia państwowe i regionalne), uroczysty wiec, czy marsz, aby w rocznicę odzyskania niepodległości już tylko bawić się i świętować. Niestety, Polacy to straszni sztywniacy, których o poczucie humoru nie można posądzać nawet żartem, a umiejętność wspólnej zabawy jest cechą tak nieznaną, jak... poczucie humoru.

Ktoś mógłby się oburzyć, jak to, Polacy potrafią się świetnie wspólnie bawić na miejskich sylwestrach, występach zespołów na stadionach piłkarskich, czy chociażby na Festiwalu w Jarocinie, Przystanku Woodstock, itp. Jednak definicja wspólnej zabawy, to nie tylko wspólne podrygiwanie, lub tańce w gronie najbliższych krewnych i znajomych (każdy sobie rzepkę skrobie), to wspólna zabawa całej zebranej publiczności (po to kiedyś był wodzirej), a nawet wspólne tańce i korowody nieznanych sobie osób.

Nawet oglądając wieczór wyborczy w USA, musimy zdawać sobie sprawę z naszej rodzimej sztywności. Tam to jest wielkie święto patriotyczne, radosny festyn, w którym uczestniczą tłumy ludzi zebrane w wielkich salach i na placach. Porównując to z wyborami w Polsce, będziemy mieli odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy patriotami, jak chcemy i umiemy się wspólnie bawić. Po co tam wybory, zobaczmy jak wygląda świętowanie naszego największego patriotycznego święta, Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości jak zwykle uczcimy patriotycznymi akademiami w szkołach, wiecami (dobrze jak odbędzie się jakaś inscenizacja), pokazami sprzętu wojskowego i marszami w większych miastach. Jednak ze względu na nietolerującą się różnorodność polityczną (partyjną) Polaków, marsze te zamiast stać się miejscem do okazania naszego patriotyzmu, stają się okazją do prowokacji, zamieszek i rozróby.

I znowu porównując, jak przegrany kandydat w wyborach w USA deklarował (kierując się dobrze rozumianym patriotyzmem) współpracę z wygranym dla dobra kraju i obywateli, z zapiekłością i brakiem kompromisu naszych rodzimych rywali politycznych, trzeba się zastanowić, czy jedynym wyjściem dla Polaków nie byłby podział Polski na dwa wrogie kraje (Polskę wschodnią i Polskę zachodnią, bo tak prawie przebiega podział polityczny).

Może wtedy po upadku wielkich politycznych emocji, podzieleni Polacy odzyskaliby uczucia patriotyczne, poczucie humoru, nauczyliby się wspólnie bawić i z wielkich sztywniaków, zamieniliby się w wielkich luzaków.

Znajdź nas na Google+


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Polityczny podział Polski na dwa obozy, jest faktem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może piszę na podstawie własnego doświadczenia?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie Pani pisze to na podstawie Pani meża albo innych podobnych do niego ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz mój artykuł: Polacy to straszni sztywniacy. Jest też o patriotyzmie w wykonaniu naszych rodaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.