Facebook Google+ Twitter

Polacy w Abruzji: Spędzimy Wielkanoc pod „gołym niebem”

W poniedziałek, 6 kwietnia, zatrzęsła się ziemia w Abruzji (Włochy). Ostatnia informacja prasowa rządu włoskiego informuje o 291 ofiarach śmiertelnych. Jedną z ofiar trzęsienia jest Pani Aleksandra z Nowej Dęby, która wyjechała kilka lat temu do pracy w tamten rejon.

 / Fot. PAP TOIATICo tak naprawdę się stało?
Aleksandra: - Tego nie da się opisać. Spałam kiedy to wszystko się zaczęło. Otworzyłam oczy, a tu żyrandol i cały dom się kołysze. Wybiegłam z mężem i dziećmi przed dom. Widok był jak po wojnie. Zaczęły wyć syreny, na ulicach leżeli ranni. Wojsko pomagało tym, którzy tej pomocy potrzebowali.

Jak jest teraz? Gdzie Państwo mieszkacie?
A: Pod namiotem. Z pomocą sąsiadów - także wywodzących się korzeniami z Polski - usunęliśmy trochę gruzu i połamane drzewa. Rozłożyliśmy namioty i teraz tak koczujemy. Wodę i jedzenie nam dowożą, ale to nie to samo… Pierwszy raz spędzimy święta Wielkanocy pod „gołym niebem”.

Jak zareagowały służby Włoch?
A: Panie Redaktorze to nie Polska. Po niecałej godzinie na ulicach było już wojsko, straż, policja i pomoc medyczna. Wszyscy starali się pomagać – Polak, Włoch czy Amerykanin – nie było podziału.

Czy ktoś Wam teraz pomaga?
A: Tak. Konsul RP w Rzymie kontaktował się z nami. Po tych, którzy wyrazili chęć powrotu do domu (kraju) przyjechali samochodami i ich zabrali. Obiecano nam także, że jeśli zdecydujemy się na powrót to dostaniemy bilet na autokar do Polski.

Czy wrócą Państwo do Polski?
A: Zobaczymy jeszcze. Tu jest rodzina mojego męża, która także nam pomaga.

Dziękujemy za udzielenie wywiadu. Z okazji świąt Wielkanocy składam w imieniu redakcji najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Zmartwychwstałego Pana i wytrwania w tych jakże trudnych chwilach.

A: My także składamy życzenia dla redakcji i czytelników serwisu, by te święta były spokojne a przede wszystkim spędzone w rodzinnym gronie. Dziękujemy.

Przypomnijmy że silne trzęsienie ziemi miało miejsce w poniedziałek w środkowych Włoszech. Zawaliły się budynki, drzewa zostały połamane. Wstrząsy dały się odczuć w Rzymie. Według Konsulatu RP w Rzymie, żaden Polak nie odniósł poważniejszych obrażeń.

Informacje dla Polaków udzielane są pod numerami: 0039 06 362 04 308 oraz 0039 06 362 04 302.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.