Facebook Google+ Twitter

Polacy w czołówce europejskich przedsiębiorców

Eurobarometr opublikował statystyki, z których wynika, że co trzeci Europejczyk chce założyć własną firmę. Najbardziej aktywni w biznesie są Polacy i mieszkańcy krajów bałtyckich.

 / Fot. Logo AIPPolacy na ustach Europy
- Polska dzięki Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości będzie miała jeszcze jedną okazję do zabłyśnięcia na polu przedsiębiorczości. AIP zostały nominowane do Europejskich Nagród Przedsiębiorczości zapewnia Wiadomości24.pl Justyna Gaj, dyrektor Biura Reklamy i Public Relations AIP. - Nagrody są wyrazem uznania dla wielu innowacyjnych, lokalnych inicjatyw, które podjęto w celu promowania wzrostu gospodarczego i zwiększania poziomu zatrudnienia w Unii.

- Nominacja pozwala na rywalizację na arenie międzynarodowej z innymi projektami UE. Chcielibyśmy zdobyć pierwsze miejsce w Europie i tym samym rozpocząć realizację idei Polski Przedsiębiorczej - mówi Dariusz Żuk.

Rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Portugalii w dniu 3 grudnia 2007 r.

Statystyki nie kłamią
- Połowa młodych Europejczyków (od 15 do 24 lat) ze starych państw Unii Europejskiej nigdy nie myślała o rozpoczęciu własnego biznesu. Sytuacja jest zdecydowanie lepsza w krajach, które przystąpiły do UE w ostatnich latach. Gdy w "starych" krajach Unii tylko 28 proc. młodych chciałoby założyć firmę w ciągu w najbliższych 5 lat, to w "nowych" myśli o tym 40 proc., czyli prawie tyle samo, co w USA (42 proc.) - czytamy na stronie internetowej Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Według Eurobarometru 50 proc. Łotyszy, 47 proc. Litwinów oraz 48 proc. młodych Polaków myśli o własnym biznesie. Bardzo często kończy się - niestety - tylko na chęciach a rzadziej na czynach. By pomóc młodym przedsiębiorcom powstała fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Jak pomaga AIP?
- Ułatwiamy prowadzenie firmy i przekonujemy młode osoby, że warto prowadzić własną firmę - podkreśla Dariusz Żuk, prezes AIP.

- AIP świadczy innowacyjną usługę zwaną „preinkubacja” - dodaje Justyna Gaj. - W jej ramach młody przedsiębiorca za równowartość 50 euro miesięcznie otrzymuje m.in. pomoc prawną (tworzenie umów) i księgową (rozliczanie faktur), działalność za zasadzie pionu, dzięki czemu w początkowym etapie unika obciążeń podatkowych, biuro z wyposażeniem, pomoc w promocji i reklamie (co roku pojawia się około 500 artykułów i audycji o beneficjantach) oraz pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych z funduszy strukturalnych. Wartość świadczeń udzielanych przez inkubator przez specjalistów jest wyceniana na 1600 euro miesięcznie - podkreśla Gaj.

Partnerzy społeczni zaangażowani w budowę i rozwój AIP to przede wszystkim 23 uczelnie wyższe (zapewnienie infrastruktury dla AIP), Business Centre Club i 24 Loże Regionalne BCC (pozyskiwanie zleceń dla firm AIP), Fundusze Kapitałowe, sieci Aniołów Biznesu (inwestycje w firmy AIP), firmy: Euro Bank SA, Ernst&Young, Lenovo, Comarch (wsparcie finansowe i merytoryczne), parki naukowo-technologiczne (przekazywanie firm technologicznych), największe media ogólnopolskie i regionalne (promocja projektów i firm AIP), powiatowe urzędy pracy (dotacje dla firm AIP) oraz ministerstwa (wsparcie merytoryczne).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.