Facebook Google+ Twitter

Polacy w kraju nie lubią Polonusów. Dlaczego tak się dzieje?

W dobie Internetu niechęć Polaków do rodaków z zagranicy jest - w wielu przypadkach - bardzo widoczna. Świadczą o tym m.in. różne komentarze pozostawiane pod tekstami piszących za granicą Polaków.

Mieszkam poza granicami kraju ponad 20 lat i zauważyłam, że niektórzy Polacy w kraju nie lubią swoich rodaków z zagranicy. Zwłaszcza tych mieszkających w Niemczech. Trudno takiego wrażenia nie odnieść, skoro wielu naszych rodaków w kraju daje temu wyraz, gdzie się tylko da, "okraszając" komentarzami nasze teksty, szczególnie na portalach społecznościowych. A co gorsza, jak zauważam, nawet nie starają się tekstów naszych zrozumieć, tylko od razu "huzia na Józia!" Uważają wręcz, że zdradziliśmy Polskę, skoro z niej wyjechaliśmy, to jesteśmy zdrajcami. Niektórzy robią to w sposób delikatny, zawoalowany, inni zaś "walą z grubej rury" różnymi inwektywami - wprost. I wcale ich nie interesuje, jaki los pchnął nas na obczyznę. Im wystarczy, że żyjemy poza granicami kraju, i z tego powodu właśnie - według nich - nie mamy prawa wypowiadać się na tematy związane z sytuacją w Polsce.

To znaczy, że przez to, iż nie mieszkamy w Polsce a poza jej granicami, nie możemy być Polakami? Sprawy Polski nie powinny nas interesować? Nie mamy prawa na temat Polski zabierać głosu?

To bardzo smutne, że tak się dzieje. A przecież w wielu przypadkach jest tak, że my - Polonusi, więcej wiemy co się w Polsce dzieje i bardziej to przeżywamy, niż niejeden nasz rodak mieszkający w ojczyźnie. Wszak nie bez kozery niektórzy znani Polacy, którzy często bywają za granicą, twierdzą, iż: "Polacy za granicą są bardziej polscy, niż Polacy w kraju."

Oczywiście, że są różni Polonusi. Są też tacy, którzy tylko wstyd Polsce przynoszą. Jak zresztą wielu Polaków w kraju. Nie można nas jednak wszystkich do jednego worka wrzucać. Tak jak nie można wrzucać wszystkich Polaków w kraju. Są Polacy… i Polacy.

Dlaczego tak się dzieje? Skąd ta niechęć wśród tylu Polaków do nas, ich rodaków na obczyźnie? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (68):

Sortuj komentarze:

5+ do tego:Halina Krüsch Cz
  • 5+ do tego:Halina Krüsch Cz
  • 12.02.2012 13:35

Oczywiście tutaj daję plus tj.5+(Halina Krüsch Czopowik 03.02.2012 22:49)
Kliknęło mi się niechcąco, gdy najechałam KURSOREM NA 1.SORRY

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jadwiga Kowalczyk
...Jak tak, to tak! To ma Pani rację, filozofowanie jest zbędne. Pewnie "tubylcy" podobnie reagują też i na tych Polaków, którzy pracują na Zachodzie, bo pewnie też i ci dyrdymały opowiadają o jakiejś tam ciężkiej pracy. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tyle filozofowania nad banalną rzeczywistością. A przeciez chodzi tylko o to, że
- polonusy maja więcej jednak więcej pieniędzy, co jest dla tybylców zadra w sercu,
- tym, co zazdroszczą mówią "wy myslicie, że dolary?marki/euro to sie na ulicy znajduje?
- w dodatku opowiadają dyrdymały, że na wszystko trzeba ciężko pracować!
No i jak tu takich kochać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy z nas ma gdzieś głęboko w sercu, nasz kraj ojczysty, każdy ma swoje tęsknoty i niezapomniane chwile. A z ludźmi, tyle ile osób tyle charakterów, spostrzeżeń, tyle wartości i osobowości. Gratulacje odważnego materiału…

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Leszek Małkowski
Panie Leszku, co Pan chce od Michała Gackowskiego, hihihi...! przecież "patriotycznie" wygląda w tej przyłbicy. To nieważne do jakiego ugrupowania kto należy czy należał, ważne by był dobrym człowiekiem. A taka przyłbica - ułatwiająca ześlizgiwanie się ciosów - jest pewnie symbolem człowieka nieustępliwego w swoich poglądach. Tyle że nie znam Pana Michała i nie wiem jakie ma poglądy. Mam jednak nadzieję, że budujące, bez obłudy i nawoływania do nienawiści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istniało kiedyś ugrupowanie o nazwie ZCHN. Jawiło mi się ono w postaci pajaca, który podskakuje i pokrzykuje: "Jam patriota, jam patriota, jam lepsza patriota niż inna hołota" i łypało nienawistnym wzrokiem dookoła wypatrując kogo wskazać jako gorsze patrioty. Polacy jednak, jakoś "niepatriotycznie", wykopali toto na out. Widzę jednak, że toto pozostawiło po sobie dziecię w osobie Michała Gackowskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Szelbracikowski (hihihi...! co za długie nazwisko, ale fajne!)
Też tak myślę, że rzecz w tym, aby być CZŁOWIEKIEM... dojrzałym, mądrym, dobrym, i do tego, z poczuciem humoru. Wtedy to wszystko jedno gdzie, w jakim kraju się żyje. Taki człowiek wszędzie jest wartościową osobowością... i wiele można się od niego nauczyć. Isabella? Bardzo dobry przykład Pan podał Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że to jest zwyczajna ludzka zawiść: ty możesz, ja nie mogę, więc dlaczegóż by... Ale, przecież są i tutaj wyjątki; jak nasza kochana Isabella Degen;)) Fakt, że jak może - często odwiedza strony ojczyste, a nawet malując...tylko w klasztorze, tylko w asyście sióstr zakonnych ;)) To się nie może NIE PODOBAć w katolickiej Polsce; -wybacz Isabello, wiesz że Cię lubię ;))

A tak na poważnie... do tego ażeby być zwyczajnie - człowiekiem, bez patrzenia na narodowość, miejsce pobytu lub pracy, trzeba zwyczajnie DOROSNąć! Mieć swoją utwierdzoną osobowość, nie tylko książeczkę partii politycznej! Zaś pobyt za granicą i spędzone tam lata życia - mogą pomóc do nabrania perspektywy i do kraju osiedlenia i do kraju urodzenia. Oby! pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hihihi...! ależ mnie Pan ubawił, Panie Łukaszu, tą trafną spostrzegawczością Kubusia Puchatka. Strasznie lubię ludzi z poczuciem humoru. Ale poza tym, trzeba przyznać, że Pan Michał miał rację.

Rację ma też Pan Tomasz względem tych "dolarów". Hihihi...! co jak co, ale te dolary - ważna rzecz. Tyle że to wcale nie jest aż tak wielką zasługą Polonusów, ponieważ dzieje się tak samo przez się, skoro Polskę odwiedzają. Co się zaś tyczy "rozsławiania Polski"... o, to tu się zgodzę w zupełności. Wszyscy Polacy powinni rozsławiać Polskę na świecie... tak jak nasi Wielcy Polacy, których Pan wymienił, i jeszcze wielu innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.01.2012 10:51

>czy innych zabaw dla plebsu...

"To przeczytawszy, Kubuś Puchatek spojrzał na zdjęcie autora wpisu i uśmiechnął się pod noskiem"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.