Polacy w ligach zagranicznych

Jak radzili sobie polscy piłkarze na obczyźnie w ostani weekend? Przyjrzyjmy się sytuacji naszych reprezentantów w klubach europejskich.

Łukasz Fabiański po pierwszym golu dla Arsenalu Londyn w meczu z Manchesterem City (3:0) / Fot. PAP/EPA

Niemcy

Liga niemiecka, obok francuskiej, wydaje się obecnie najbardziej "polską" ligą zagraniczną. Nie tyle jeśli chodzi o ilość naszych rodaków, ale ich rolę w swoich klubach. Mecz o utrzymanie pozycji lidera przeciwko Hoffenheim grała Borussia Dortmund (1:1). W pierwszym składzie jak zawsze wybiegli Łukasz Piszczek oraz Kuba Błaszczykowski. Ten drugi mógł zaliczyć asystę, ale Lucas Barrios minimalnie spudłował. Błaszczykowskiego w 74. minucie zmienił da Silva, który w doliczonym czasie gry uratował remis dla Borussi strzałem z rzutu wolnego. Robert Lewandowski pojawił się na murawie w 59. minucie. Niemiecki magazyn sportowy "Kicker" ocenił Piszczka na 5 (gdzie 1 to klasa światowa, a 6 wystep poniżej krytki), a Błaszczykowskiego i Lewandowskiego na 4. Najwyższą notę 2,5 w ekipie Borussi otrzymał Subotić. Remis z Hoffenheim oznacza, że lider przynajmniej na tydzień powedruje do Mainz.

Problemy może mieć Adam Matuszczyk (FC Koeln), kreowany na lidera środka pomocy w reprezentacji Polski. Nie dość, że w przegranym 1:2 meczu z Hannoverem zagrał słabo (nota "Kickera" tylko 5) to jeszcze władze klubu zwolniły trenera, którego Polak był ulubieńcem. Posadę szkoleniowca w FC Koeln może objąć Thomas Doll, który stawia na zawodników starszych i bardziej doświadczonych. Kontuzję leczy z kolei Sebastian Boenisch (Werder), który nie zagra jeszcze przez co najmniej trzy miesiące.

Francja

W Auxerre kontuzję ciągle leczy najlepszy strzelec zespołu w poprzednim sezonie - Ireneusz Jeleń. W meczu przeciwko PSG (3:2) nie zagrał równiez Dariusz Dudka, który całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. W meczu Lille - Olympique Marsylia, przy stanie 1:2 w 73. minucie pojawił się na murawie Ludovic Obraniak. Niczym się jednak nie wyróżnił, a spotkanie zakończyło się wynikiem 1:3.