Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21189 miejsce

Polacy wciąż masowo emigrują. Dlaczego GUS ukrywa prawdę?

Liczba emigrantów stale rośnie. GUS wciąż jednak nie opublikował liczby naszych emigrantów. Z czego wynika takie opóźnienie?

 / Fot. Petr KratochvilAż 2,13 mln Polaków przebywało za granicą pod koniec ubiegłego roku. To o 70 tys. więcej niż w 2011 r. i 130 tys. więcej niż w 2010 r.

Mimo że zachód Europy rozwija się wolniej, Polacy wciąż masowo wyjeżdżają. Powoli zbliżamy się do rekordowej liczby emigrantów zanotowanej w 2007 r. Wtedy poza granicami kraju było 2,27 mln Polaków. Wśród emigrantów jest aż 1,6 mln tak zwanych rezydentów, którzy przebywają za granicą ponad rok.

Z ponad 2 mln polskich emigrantów aż 1,4 mln to osoby przed czterdziestką. 226 tys. dzieci przed 15. rokiem życia wychowuje się poza granicami kraju. Najliczniejszą grupę wciąż stanowią ludzie w wieku 25-34 lata. Młodych emigrantów jest ponad 720 tys.

W latach poprzednich GUS ujawniał dane emigracyjne najpóźniej pod koniec września. Według "Rzeczpospolitej" powód opóźnienia ujawnienia danych jest jeden. "Z naszych informacji wynika, że GUS dysponował od pewnego czasu liczbą emigrantów, jednak jej nie publikuje, ze względu na sytuację polityczną. Chodzi o to, by nie zaszkodzić rządzącej Platformie Obywatelskiej, przed mającym się odbyć 13 października referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz" - informuje "Rzeczpospolita".

Rzecznik GUS-u Andrzej Satora zapewnia, że najpóźniej 18 października dane zostaną opublikowane, a opóźnienie jest wynikiem trwania prac nad spisem powszechnym.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Panie Łukaszu , dla jasności ...nie mam nic przeciwko emigracji . Każdy dostał tylko jedno życie i ma je wykorzystać godnie . Czy to w Polsce czy na obczyźnie trzeba samemu o to zadbać .
Nikt nie przewidział globalnego kryzysu i nie ma powodu obwiniać o wszystko Tuska jak piszą dwaj panowie K K .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.10.2013 15:49

Pani Elu, Polacy nie wyjeżdżają z Polski tylko z powodu braku pracy, słabej koniunktury, hamującej gospodarki. Proszę uwierzyć :)

Jak nie ma etatu to można założyć własną firmę. ALe po co zakładać firmę i walczyć z systemem, który zwalcza i doprowadza do upadku? A poza tym, po co rozkręcać firmę w kraju, którym rządzi Kościół i "tradycja", nie równość? WIelu ludzi wybiera wolność na zachodzie. A przy okazji właśnie tam rozkręca biznesy.

I bardzo dobrze. Kibicuję im z całego serca. Sam chętnie pozbędę się polskiego obywatelstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieta Szychlińska - hihihihi.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie poniżej niezbyt dokładnie przeczytali art . Za PiS wyjechało 2 , 27 mln Polaków .Koniec ubiegłego roku 2,13 mln .
Jakoś tych silnych gospodarek na zachodzie nie widać a Polska rozwija się lepiej od nich .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego GUS ukrywa prawdę? Bo to jest smutna prawda,a w perspektywie wielu lat, nawet tragiczna prawda. Energiczna i wykształcona młodzież emigruje, zasilając zachodnie i silne gospodarki tworząc dobrobyt, natomiast nasza gospodarka cały czas się zwija ,a społeczeństwo starzeje!
Polacy budują silne gospodarki na zachodzie, zamiast robić to w Polsce. To niestety smutna wizja Polski na przyszłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż na, to Tusk, który zapowiadał masowe powroty Polaków z emigracji.
Brak ludzi kompetentnych szeregach partii Tuska doprowadził do zapaści gospodarczej Polski.
Zwolennicy PO jak dzieci uwierzą we wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.