Facebook Google+ Twitter

Polacy wciąż masowo emigrują. Dlaczego GUS ukrywa prawdę?

Liczba emigrantów stale rośnie. GUS wciąż jednak nie opublikował liczby naszych emigrantów. Z czego wynika takie opóźnienie?

 / Fot. Petr KratochvilAż 2,13 mln Polaków przebywało za granicą pod koniec ubiegłego roku. To o 70 tys. więcej niż w 2011 r. i 130 tys. więcej niż w 2010 r.

Mimo że zachód Europy rozwija się wolniej, Polacy wciąż masowo wyjeżdżają. Powoli zbliżamy się do rekordowej liczby emigrantów zanotowanej w 2007 r. Wtedy poza granicami kraju było 2,27 mln Polaków. Wśród emigrantów jest aż 1,6 mln tak zwanych rezydentów, którzy przebywają za granicą ponad rok.

Z ponad 2 mln polskich emigrantów aż 1,4 mln to osoby przed czterdziestką. 226 tys. dzieci przed 15. rokiem życia wychowuje się poza granicami kraju. Najliczniejszą grupę wciąż stanowią ludzie w wieku 25-34 lata. Młodych emigrantów jest ponad 720 tys.

W latach poprzednich GUS ujawniał dane emigracyjne najpóźniej pod koniec września. Według "Rzeczpospolitej" powód opóźnienia ujawnienia danych jest jeden. "Z naszych informacji wynika, że GUS dysponował od pewnego czasu liczbą emigrantów, jednak jej nie publikuje, ze względu na sytuację polityczną. Chodzi o to, by nie zaszkodzić rządzącej Platformie Obywatelskiej, przed mającym się odbyć 13 października referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz" - informuje "Rzeczpospolita".

Rzecznik GUS-u Andrzej Satora zapewnia, że najpóźniej 18 października dane zostaną opublikowane, a opóźnienie jest wynikiem trwania prac nad spisem powszechnym.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

Propaganda propagandą, ale są jeszcze twarde fakty, w tym raport Światowego Forum Ekonomicznego Human Capital Index.
Nie dotyczy on wysokości zarobków, tylko działań rządów - dbałości o tzw. kapitał ludzki poprzez:
- inwestycje w edukację, infrastrukturę i służbę zdrowia,
- sondowanie rynku pracy i przygotowanie zasobów wymaganych specjalistów,
- zapewnienie środowiska potrzebnego do rozwoju kapitału ludzkiego (m.in. poprzez budowanie wysokiej jakości bazy prawnej i cyfryzację społeczeństwa)
Polska uplasowała się w ogonie Unii Europejskiej, z czego płynie wniosek, że działania rządu są niewystarczające i/lub nieudolne. I nie można tego lekceważyć, bo właśnie dbałość o ów kapitał ludzki to najważniejszy czynnik wpływający na długoterminowy rozwój gospodarczy kraju. (Co doskonale widać na przykładzie Szwecji.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Emigracja z krajów czy terenów uboższych do bogatszych jest procesem naturalnym i nie zależy od rządu (może trzech, czterech kolejnych). 2 mln. Niemców wyemigrowało ze wschodu na zachód. W czasie, gdy na Wyspy przybyło 5 mln. imigrantów, to wyemigrowało ponad 5 mln Brytyjczyków. Nikt z tego powodu nie ciosa kołków na głowie A. Merkel czy rządów UK. Porównywanie wysokości zarobków to zwykła niewiedza. Polak zarabia mniej od Czecha, Czech od Niemca, a Niemiec od Szwajcara i zależy to tylko od zamożności kraju a nie od "chciejstwa" lub "niechciejstwa" kogokolwiek. Ot, typowy propagandowy artykulik, żeby dokopać Tuskowi, przeznaczony dla ludu prostego zwanego ciemnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna teoria spiskowa ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.10.2013 15:44

"Nie zgadzam się z panem Łukaszem, że przyczyną złej kondycji społecznej i gospodarczej państwa jest Kościół, to absurd."

Nie napisałem, że przyczyną złej kondycji społecznej i gospodarczej państwa jest Kościół, to absurd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto- Nie jesteśmy krajem dla przedsiębiorców, tylko krajem dla urzędników państwowych.-masz całkowita rację.Uważam, że jest to jeden ze znaczących czynników hamujących rozwój gospodarki.Trudności jakie piętrzy państwo przed pracodawcą powoduje m.in. wzrost bezrobocia.Nie zgadzam się z panem Łukaszem, że przyczyną złej kondycji społecznej i gospodarczej państwa jest Kościół, to absurd.
Roman masz rację mówiąc, że nasza wykształcona młodzież buduje gospodarkę innych, ale to wynik tchórzostwa kolejnych ekip rządzących.
Oczywiście jest "zielona wyspa", ale tylko na mapie, można po niej pojeździć palcem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wysokość podatków nie jest najbardziej istotna. Ważne jest to, jaką mają z nich korzyść podatnicy i czy pieniądze nie są marnowane.
W krajach skandynawskich podatki są bardzo wysokie, lecz obywatel nie jest przez państwo pozostawiony samemu sobie. Np. w Szwecji pracujący rodzice otrzymują wsparcie finansowe na dzieci, dzięki czemu mogą opłacić opiekę nad nimi (matka nie musi rezygnować z pracy), zapewnić im godziwe warunki życia i - co bardzo istotne - wykształcenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Porównując płace minimalne w Europie należy wziąć pod uwagę jakie płacą podatki ? Ile kosztuje czynsz ? Ile kosztuje życie? Nawet ile kosztuje paczka papierosów czy alkohol ?
Moja sąsiadka wyjechała i zarabia 1000 euro . Popłaci świadczenia a po żywność przyjeżdża do Polski bo tanio .
Najlepiej tam się żyje na socjalu . Szczególnie na dzieci .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieta Szychlińska - proszę porównać płace minimalną u nas i u tych co mieli ujemne PKB, proszę porównać procent umów śmieciowych u nas i w innych krajach, procent młodych i rozwojowych ludzie opuszczających co roku ten kraj itd. Ja rozumiem, że można być zwolennikiem określonej opcji ale trzeba dostrzegać szereg faktów, a globalny kryzys ogłoszono i co? Półki się uginają od towaru tylko ludzie bardziej się przyciska pod tym pretekstem, pieniędzy zakumulowanych w wielu miejscach mnóstwo, zresztą lada moment Pani przeczyta lub usłyszy ogłoszenie końca kryzysu. Polecam lekturę obietnic wyborczych obecnie rządzących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wydaje mi się byśmy musieli kupować bilet na wciąż ten sam film, gdzie zmieniają się tylko aktorzy. Rzeczywistość to rosnąca emigracja, problem nadmiaru węgla, CO2, ekranów dźwiękochłonnych, wieku emerytalnego, kolejek do lekarza (kiedyś były po papier i prawdziwe mięso), abstrakcyjnych kosztów budowy dróg wynikających z absurdów prawnych i proceduralnych, etc, etc...
Kto błogo usypia przy medialnych bajkach kolejnych malwersantów i hochsztaplerów dzisiejszych poliklik? Łatwo każdemu rozpoznać i zdiagnozować szalbierstwo Kowalskiego. Gdy się próbuje opisać rzeczywistość taką jaka jest, wielu przytacza pseudo polityczne argumenty. Czy one mają zastąpić rzeczywistość? Chora wiara w pismo a nie we własne zmysły nie jest przejawem zdrowia, a już na pewno nie świadczy dobrze o psychice. Skala tego jest dość znaczna, stopień podatności na manipulacje może być przedmiotem naukowych dysertacji. Prestidigitatorzy naszej polityki mogą być dumni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ktoś przewidział kryzys globalny ? Zielona wyspa jest i nie ma się co wyzłośliwiać .Nie mieliśmy ujemnego PKB.
Wielu emigrantów wraca a są i tacy , którzy wstydzą się wrócić . Wolą żyć w nędzy na obczyźnie . Wczoraj zginął chłopak w Hiszpanii z głodu a dziś znaleziono zwłoki Polaka w Anglii.
Widać życie nie jest łatwiejsze niż u nas .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.