Facebook Google+ Twitter

Polacy wycofują się z Iraku!

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-16 11:26

Polscy żołnierze w Iraku przekazali odpowiedzialność za prowincję Kadisija miejscowym władzom - dowiedziało się Polskie Radio.

W bazie w Diwaniji zakończyła się właśnie uroczystość, która pierwotnie miała dojść do skutku 30 czerwca podczas wizyty ministra obrony Bogdana Klicha. Dzisiejsze podpisanie dokumentów oznacza, że polscy żołnierze zakończyli 5-letnią misję w Iraku. Ostatni z nich ma opuścić Irak do końca października.

Dokumenty w sprawie przekazania odpowiedzialności za bezpieczeństwo w prowincji podpisali w bazie w Diwaniji dowodzący polskim wojskiem w Iraku generał Andrzej Malinowski oraz przedstawiciele lokalnych władz. Od tego momentu nasi żołnierze będą zajmowali się wyłącznie pakowaniem sprzętu i powrotem do kraju. Na akcję bojową wyjadą tylko w nadzwyczajnych przypadkach i to na wyraźną prośbę irackiego wojska.

Dzisiejsza uroczystość była początkowo planowana na 30 czerwca. Mieli w niej wziąć udział minister obrony Bogdan Klich oraz amerykańscy dowódcy. Ceremonia została jednak odwołana z powodu burzy piaskowej.
Polscy żołnierze są w Iraku od połowy 2003 roku. Według MON, ostatni z nich mają wyjechać z Iraku przed końcem października. W Iraku zostanie wówczas jedynie 20 szkoleniowców, którzy będą działać w ramach misji NATO.

Były oficer oraz znawca terroryzmu Krzysztof Kubiak uważa, że nasi żołnierze wywiązali się z irackiej misji najlepiej, jak potrafili. Ale cała wojna w Iraku nie przyniosła takich skutków, jakich chcieliby Amerykanie. "Obalenie Saddama Husajna zdestabilizowało ten region, a największym beneficjentem amerykańskiej interwencji okazał się Iran, który zyskał pozycję głównego rozgrywającego" - stwierdził Kubiak w rozmowie z Polskim Radiem.

Według zapowiedzi polskiego MON, nasi żołnierze mają ostatecznie wycofać się z Iraku do końca października. A sama Kadisija jest dziesiątą spośród osiemnastu irackich prowincji w których władzę przejęły lokalne siły bezpieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.