Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22231 miejsce

Polacy wydadzą na sylwestra ponad 9 mld zł!

Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia wydaliśmy kilkanaście miliardów złotych i niewiele mniej chcemy przeznaczyć na świętowanie sylwestra. Jednak zdecydowana większość z nas spędzi tę noc w domu, w gronie rodziny i przyjaciół.

 / Fot. OndrejkMimo kryzysu i coraz trudniejszej sytuacji finansowej statystycznej polskiej rodziny, na tegoroczne święta Bożego Narodzenia wydaliśmy średnio, w przeliczeniu na kieszeń przeciętnej rodziny, 1280 zł, co dało według jednych wyliczeń ogólną kwotę 7,3 mld zł, a według innych - 14,6 mld. Natomiast na tegoroczną zabawę sylwestrową chcemy przeznaczyć aż 9,1 mld zł, czyli o 16,3 proc. więcej niż w 2011 roku. Tak wynika z uzyskanych wyliczeń ekspertów firmy audytorsko-doradczej KPMG. Łącznie na Boże Narodzenie i sylwestra deklarowaliśmy wydać w bieżącym roku 23,7 mld złotych.

Według dwutygodnika "Forbesa", najbogatsi Polacy (mamy ich aktualnie ponad 750 tys.) na dobra luksusowe w okresie świątecznym deklarowali wydać w tym roku 37 mld zł. Oznacza to, że pominięto ich w raporcie KPMG. Jednak zaledwie niecałą trzecią część tej kwoty miały stanowić towary zakupione w Polsce. Dla najbogatszych Polaków auto osobowe nie może być tańsze niż 161 tys. złotych.

Według raportu firmy KPMG przeciętne polskie gospodarstwo domowe chce przeznaczyć na tegorocznego sylwestra 634 zł. "To relatywnie dużo, szczególnie w porównaniu z wydatkami świątecznymi" - komentuje w raporcie szef zespołu doradztwa dla rynków konsumpcyjnych międzynarodowej firmy KPMG - czytamy w serwisie gazeta.pl.

Najważniejszą i najdroższą pozycją w sylwestrowym budżecie będzie żywność i napoje bezalkoholowe, na które mamy zamiar przeznaczyć 3,9 mld zł. Faktycznie "oznacza to, że łącznie z Bożym Narodzeniem, wydatki Polaków na żywność i napoje bezalkoholowe, sięgną 9,1 mld zł" - podano w raporcie.

Ponadto w sylwestrową noc Polacy wydadzą 900 mln zł tylko na alkohol. To jednak nie wszystko. Ubrania, obuwie, biżuteria i dodatki do stroju związane z zabawą sylwestrową będą nas kosztować 950 mln złotych.

Przeciętnie, największe wydatki na spędzenie sylwestra poniosą gospodarstwa domowe z dużych miast. Ludzie zamieszkali na wsi wydadzą na przyjemności i rozrywki ponad 3,6 mld zł, czyli 39 proc. wszystkich wydatków. Jednak największe średnie wydatki przypadające na gospodarstwo domowe (690 zł), poniosą w tym roku mieszkańcy największych miast, liczących powyżej 500 tys. osób. Wydadzą oni łącznie na sylwestra 1,1 mld zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję i wzajemnie :)
Jak to mówią marzenia nie kosztują, więc....pomarzę przynajmniej :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, tak - Droga Pani - marzenia się spełniają, ale nie wszystkim. To, dla ostudzenia zbyt wygórowanych nadziei na dziś. A na jutro i na przeszłość, życzę Ci Jadziu, z okazji nadchodzącego Nowego 2013 roku, dużo szczęścia i nieustającej nadziei na lepszy czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

634 złote na imprezkę? A Polacy płaczą, że biedni?! Może i ja kiedyś dożyję takich czasów, żebym mogła sobie na to pozwolić? ...Marzenia się spełniają :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.