Facebook Google+ Twitter

Polacy wystąpią na festiwalu kina i sztuk audiowizualnych "Behind the Curtain" w Birmingham

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-10-13 19:00

„Behind the Curtain” to festiwal kina i sztuk audiowizualnych z Europy Środkowo-Wschodniej, którego 5. edycja odbędzie się w Birmingham w dniach 16 - 31 października br.

 / Fot. mat. organizatoraIdeą „Behind the Curtain” jest prezentacja twórczości artystów z krajów takich jak Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Rosja. Podczas festiwalu będzie można zapoznać się zarówno z filmową klasyką z Europy Środkowo-Wschodniej, jak i z najnowszymi produkcjami kina niezależnego oraz instalacjami wideo.

Inicjatorką wydarzenia jest Alicja Kaczmarek, założycielka Polish Expats Associattion oraz Centrali – miejsca, które łączy w sobie funkcje galerii sztuki, księgarni, kawiarni oraz współczesnego centrum kultury. Celem ośrodka jest wspieranie i animowanie mniejszości narodowych oraz integracja ich ze społecznością brytyjską. Wszystko poprzez organizację różnego rodzaju warsztatów, konferencji i seminariów oraz współpracę z artystami.

Choć żelazna kurtyna opadła ćwierć wieku temu, otwarły się granice, a większość krajów dawnego bloku wschodniego wstąpiła do Unii Europejskiej, to mentalne granice pomiędzy mieszkańcami Zachodu i Wschodu wciąż bywają aktualne – tłumaczy Alicja, która sama mieszka w Wielkiej Brytanii od kilkunastu lat.

Przełamanie wzajemnych uprzedzeń i stereotypów to jeden z głównych celów naszych działań. Organizacja festiwalu to idealny sposób na zainteresowanie Brytyjczyków kulturą wschodnioeuropejską, a tym samym na spowodowanie zmiany w postrzeganiu obywateli z tej części Europy przez mieszkańców Birmingham – wyjaśnia Szefowa Centrali.

W programie tegorocznej edycji „Behind the Curtain” znalazł się między innymi film “Bogowie” Łukasza Palkowskiego uhonorowany Złotymi Lwami w 2014 roku oraz nowatorska produkcja “Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka. W Birmingham będzie można zapoznać się także z twórczością Juliana Józefa Antoniszczaka oraz Macieja Piątka. Julian Józef Antonisz (Antoniszczak) tworzył swoje filmy bez użycia kamery – rysował, malował bądź wydrapywał poszczególne kadry bezpośrednio na taśmie filmowej. Pracował w Polsce w latach 70.i 80. XX wieku. Natomiast Maciej Piątek to współczesny artysta audiowizualny działający głównie w Wielkiej Brytanii.

Organizatorem przedsięwzięcia jest organizacja non-profit Polish Expats Associattion, zajmująca się promocją polskiej kultury w Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.