Facebook Google+ Twitter

Polacy zaczynają liczyć straty po przejściu huraganu

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-01-20 07:49

Prędkość wiatru w Polsce w porywach sięgała 140 km/h. W Zakopanem i na Kasprowym Wierchu wiało około 160 km/h. W centrum największy poryw wiatru synoptycy odnotowali w Płocku – niemal 140 km/h. Na zachodzie i południu Polski jego prędkość sięgała około 130 km/h.

fot. Dariusz Gdesz, SPGWTragiczna noc


Wichura wyrywała drzewa i zrywała dachy. W Katowicach złamała dźwig – zginął jego operator. Druga śmiertelna ofiara to mężczyzna z Zaborowa, niedaleko Płońska na Mazowszu. 48-latek zginął przygnieciony przez dach, który wiatr porwał z jego domu.

W nocy na drodze krajowej nr 92 w Kostrzynie zginął kierowca ciężarówki po uderzeniu konaru drzewa w kabinę jego samochodu. Dwie kolejne osoby zginęły w wypadku na drodze Wolbrom – Olkusz w miejscowości Pazurek w woj. małopolskim. Do wypadku doszło prawdopodobnie, gdy kierowca jednego z aut próbował ominąć konar powalony przez wichurę.

W Bydgoszczy wiatr zerwał dach ze sklepu i rzucił go na samochody. W Szczecinie powalone drzewo spadło na stację benzynową. Kilka szpitali w Zachodniopomorskiem prąd czerpie tylko z agregatów. Na Opolszczyźnie autobus pełen ludzi został trafiony kawałkami konarów. W szczecińskich Pomorzanach wichura zerwała dach z kościoła.

W piątek do południa żaden samolot nie wystartował z warszawskiego Okęcia zgodnie z rozkładem.

Gorąca noc, pracowity dzień


Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Witold Lisicki, strażacy w całym kraju interweniowali ponad 6 tysięcy razy. Najczęściej w pasie południowym – np. w małopolskim 466, w wielkopolskim – ok. 500 razy. W całym kraju uszkodzonych zostało 557 budynków użyteczności publicznej. W Świerklanach w powiecie rybnickim wichura zerwała dach szkolnej sali gimnastycznej, a w Krotoszynie z krytego basenu. Z budynku ewakuowano 25 osób. W Poznaniu na hotel robotniczy obsunęły się drzewa. W Łodzi fragmenty dachu z jednego z wieżowców przy ul. Paderewskiego wybiły szyby w sąsiednim budynku, uszkodziły też zaparkowane w sąsiedztwie samochody.

Na Opolszczyźnie pomiędzy Bierdzanami i Kadłubem połamane drzewa spadły na autobus przewożący pracowników. Kilkadziesiąt osób ewakuowano w nocy z hotelu w Zdzieszowicach.

Wiatr uszkodził linie energetyczne w 8 tysiącach miejsc. Najpoważniejsza awaria wystąpiła na linii zakopiańskiej między Szaflarami i Białym Dunajcem, gdzie wiatr przewrócił na tory słup linii energetycznej wysokiego napięcia. Przewrócony słup całkowicie zerwał sieć trakcyjną kolejową i uszkodził tor.
Liczenie strat zacznie się w najbliższych dniach.

 - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niemcy swoje oszacowali na ok. 1 miliard europów, ale jest ich 2 razy więcej i orkan był tam silniejszy. Oni pewnie liczą niezwłocznie, a u nas jak to w Polsce - mamy czas...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.