Facebook Google+ Twitter

Polacy zdobyli Broad Peak zimą! Sukces naszych himalaistów

Czwórka polskich himalaistów stanęła dziś na szczycie Broad Peak, ośmiotysięcznika zlokalizowanego na granicy Chin i Pakistanu. Do tej pory nikomu nie udało się go zdobyć zimą. Obecnie wyprawa schodzi do obozu.

Broad Peak jest dwunastą pod względem wysokości górą na świecie (8051 m n.p.m.) / Fot. Svy123, GNU 1.2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BP_3.jpg Polska ekipa noc spędziła na wysokości 7400 metrów. Rankiem czasu lokalnego wyruszyli w drogę na szczyt. Maciejowi Berbece i Adamowi Bieleckiemu udało się dojść do przełęczy na wysokości 7900 metrów o godzinie 12.30. Dalej wspinali się już na sam wierzchołek. Jak podaje RMF FM, za nimi podążali Artur Małek i Tomasz Kowalski, którzy dołączyli do nich. Razem udało im zdobyć się ten ośmiotysięcznik, na który jeszcze nikt nie dotarł zimą.

Broad Peak jest dwunastą pod względem wysokości górą na świecie (8051 m n.p.m.). Próby jego zimowego zdobycia podjęło sześć wypraw.Wyczynem tym Polacy potwierdzili, że w tym sporcie nie mamy sobie równych. Na dziewięć spośród czternastu ośmiotysięczników jako pierwsi zimą wspięli się Polacy. Wyprawa realizowana jest w ramach projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015" pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kieruje nią Krzysztof Wielicki, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No i właśnie mamy doniesienia o dwóch uczestnikach zaginionych.
"Artur Małek i Adam Bielecki, pozostali dwaj himalaiści, którzy zdobyli Broad Peak, zeszli do obozu znajdującego się na wysokości 7400 m n.p.m. O Macieju Berbece wiadomo, że schodzi do obozu, o Tomaszu Kowalskim nie wiadomo niczego - przyznał Hajzer. "
[za "Wprost"]
Sukces najlepiej świętować na dole..

Komentarz został ukrytyrozwiń

To trzymajmy mocno kciuki, gdyż zdobyć szczyt to dopiero połowa sukcesu, trzeba bowiem jeszcze bezpiecznie wrócić do bazy, co bywa równie trudne jak wspinaczka. ( nie chce nawet przypominać przykładów.) Serdecznie pogratuluję później z wielką radością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.