Facebook Google+ Twitter

Polacy znów ruszą w Himalaje. Chcą zdobyć szczyt Dhaulagiri

Ośmioosobowa ekipa wyruszy z Polski 1 kwietnia. Jej celem będzie siódma góra świata - Dhaulagiri o wysokości 8167 metrów, położona w Himalajach. Polacy będą się wspinać drogą uznawaną za zwykłą.

Nazwa Dhaulagiri pochodzi z sanskrytu i oznacza białą górę. / Fot. Bernard Gagnon, GNU 1.2 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dhaulagiri_Mountain.jpg Baza wyprawy znajduje się na wysokości 4750 m n.p.m. Himalaiści w planach mają założenie trzech obozów. Obóz pierwszy będzie znajdował się na wysokości 5850 m n.p.m., obóz drugi na wysokości 6600 m n.p.m. oraz obóz trzeci na wysokości 7400 m n.p.m. Pierwszy fragment trasy z bazy do obozu pierwszego to uszczelniony lodowiec. Następnie himalaiści będą się wspinać wschodnią śnieżną granią masywu. Jest to droga pierwszych zdobywców, która uznawana jest za normalną.

Dhaulagiri jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem. Jego wysokość wynosi 8167 m n.p.m. Położony jest w Himalajach środkowo-zachodnich. Aż do połowy XIX wieku, uważany był za najwyższą górę świata.Pierwsze polskiego wejścia na Dhaulagiri dokonali w 1980 roku Wojciech Kurtyka i Ludwik Wilczyński. Jako pierwsi zimą, na szczycie stanęli Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka w 1985 roku. W sumie szczyt Dhaulagiri zdobyło 12 Polaków i jedna Polka. Wyprawa realizowana jest w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. Jego celem jest dokonanie pierwszych wejść zimowych na ośmiotysięczniki.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

zazdroszczę :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

A pogoda będzie :)
Pasja jest jak narkotyk , nawet tak niebezpieczna .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Doroto, to fakt. Szalone, ale chyba do szczęścia potrzebne:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szalone wyprawy.
Wypada życzyć powodzenia i żeby cała ekipa szczęśliwie powróciła do kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.