Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy znów ruszą w Himalaje. Chcą zdobyć szczyt Dhaulagiri

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Nazwa Dhaulagiri pochodzi z sanskrytu i oznacza białą górę.
Nazwa Dhaulagiri pochodzi z sanskrytu i oznacza białą górę.
Ośmioosobowa ekipa wyruszy z Polski 1 kwietnia. Jej celem będzie siódma góra świata - Dhaulagiri o wysokości 8167 metrów, położona w Himalajach. Polacy będą się wspinać drogą uznawaną za zwykłą.

Baza wyprawy znajduje się na wysokości 4750 m n.p.m. Himalaiści w planach mają założenie trzech obozów. Obóz pierwszy będzie znajdował się na wysokości 5850 m n.p.m., obóz drugi na wysokości 6600 m n.p.m. oraz obóz trzeci na wysokości 7400 m n.p.m. Pierwszy fragment trasy z bazy do obozu pierwszego to uszczelniony lodowiec. Następnie himalaiści będą się wspinać wschodnią śnieżną granią masywu. Jest to droga pierwszych zdobywców, która uznawana jest za normalną.

Dhaulagiri jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem. Jego wysokość wynosi 8167 m n.p.m. Położony jest w Himalajach środkowo-zachodnich. Aż do połowy XIX wieku, uważany był za najwyższą górę świata.

Pierwsze polskiego wejścia na Dhaulagiri dokonali w 1980 roku Wojciech Kurtyka i Ludwik Wilczyński. Jako pierwsi zimą, na szczycie stanęli Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka w 1985 roku. W sumie szczyt Dhaulagiri zdobyło 12 Polaków i jedna Polka. Wyprawa realizowana jest w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. Jego celem jest dokonanie pierwszych wejść zimowych na ośmiotysięczniki.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto