Facebook Google+ Twitter

Połączenie MSZ i UKIE usprawni funkcjonowanie polityki zagranicznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-23 15:46

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rządowym systemie koordynacji spraw związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Zdaniem premiera Donalda Tuska zawarte w projekcie połączenie MSZ i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej sprawi, że całość polityki zagranicznej będzie skupiona wokół resortu dyplomacji.

Nowy projekt ustawy ma na celu usprawnienie funkcjonowania administracji rządowej oraz uproszczenie trybu podejmowania decyzji w kluczowych sprawach dotyczących polityki zagranicznej i członkostwa Polski w Unii.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Tusk wyraził przekonanie, że taka zmiana jest konieczna, gdyż w obecnej sytuacji nie da się oddzielić działań resortu dyplomacji od spraw związanych z integracją europejską.

Jak przypomniał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, projekt przyjętej przez rząd ustawy przewiduje też utworzenie Komitetu do spraw Europejskich, który zastąpi dotychczasowy Komitet Europejski Rady Ministrów. Na czele tego komitetu stanie premier. Głównym zadaniem Komitetu ma być uzgadnianie stanowiska poszczególnych resortów w sprawach, które wymagają jednolitego stanowiska na forum Unii Europejskiej.

Projekt ustawy o rządowym systemie koordynacji spraw związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament, a następnie - podpisany przez prezydenta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.