Polak mistrzem świata juniorów w skokach!

Jakub Wolny został mistrzem świata juniorów w skokach narciarskich na skoczni normalnej. Niespełna 19-letni zawodnik wyprzedził Austriaka Patricka Streitlera oraz Rosjanina Jewgienija Klimowa. Pozostali Polacy także wysoko.

/ Fot. http://www.wiadomosci24.pl/uzytkownik/material/294603.htmlPoczątkowo zawody miały odbyć się w czwartek, jednak organizatorzy, z powodu złych warunków atmosferycznych, postanowili przełożyć je na piątek. Po świetnych skokach na treningach, na głównego faworyta do złota wyrósł Klemens Murańka. Kibice liczyli także na dobry wynik Aleksandra Zniszczoła.

Niestety, pierwsza seria konkursu była rozgrywana dość nietypowo. Żaden ze startujących nie uzyskał nawet punktu konstrukcyjnego na skoczni w Predazzo (95m). Zniszczoł skokiem na 84,5m zajmował po pierwszej części 25. piąte miejsce, a Murańka 17. (85,5m). Najlepszy z Polaków, Krzysztof Biegun po skoku na 90. metr, trafił na piątą lokatę. Za jego plecami uplasował się Jakub wolny (91 metrów). Prowadził Jewgien Klimow z Rosji.

Druga seria była rozgrywana w bardziej widowiskowych warunkach. Po dobrych skokach na 13. lokatę wskoczył Zniszczoł, a na ósmą Murańka. Krzysztof Biegun pofrunął na 97. metr i uplasował się na szóstej pozycji. Bohaterem dnia był jednak Jakub Wolny. Jego skok na odległość 99 metrów pozwolił mu na zachowanie pierwszej pozycji do samego końca.

Wolny jest drugim w historii polskich skoków mistrzem świata juniorów. Wcześniej ta sztuka udała się Mateuszowi Rutkowskiemu - 10 lat temu.