Facebook Google+ Twitter

Polak potrafi, czyli pierwszy polski satelita w kosmosie

Od dziś Polska ma czym szczycić się w kwestiach podboju kosmosu. Rakieta wyniosła w przestrzeń okołoziemską naszą satelitę, która będzie służyła w niedalekiej przyszłości do niszczenia zużytych obiektów kosmicznych.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Domena publiczna13 lutego 2012 roku, krótko przed południem, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wyruszył w kosmos z niezwykle ważną misją, pierwszy polski satelita. Misję zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jeśli wszystko pójdzie po myśli konstruktorów i satelita rozpocznie z powodzeniem planowaną działalność, to polscy inżynierowie będą mogli zarobić prawdziwą fortunę – pisze dziennik.pl. Rola satelity jest planowana świadomie i celowo. Zajmie się on niszczeniem w kosmosie sztucznych satelitów, których praca została zakończona, a urządzenia wyczerpane. Będzie, zatem pełnił rolę cichej "niszczarki" śmieci kosmicznych.

Satelita wyleciał z misją, jakiej do tej pory, nikt jeszcze nie wymyślił i nie wykonał. Polacy, jako pierwsi na świecie postanowili zbudować prosty system służący usuwaniu zbytecznych, a w konsekwencji szkodliwych satelitów, aby przestały "zaśmiecać" orbitę Ziemi i same schodziły bezpiecznie w atmosferę planety.

Kosmos na ogół kojarzy się nam z nauką i odkrywaniem nowych, nieznanych zjawisk w przestrzeni wszechświata. Tymczasem kosmos staje się dzisiaj biznesem. Wynalazki związane z badaniem przestrzeni są od dawna obecne w codziennym życiu ludzkości. Stosunkowo niewielki udział mieli w tym dotąd Polacy. Pierwszy polski satelita może przełamać ten brak naszej obecności. Nasz satelita może przyciągnąć do Polski wielu inwestorów. Trwają już rozmowy "o kolejnych projektach, zwłaszcza edukacyjnych" – powiedział tvnmeteo.pl, Maciej Urbanowicz, koordynator projektu. Podkreślił, że jeśli Polakom uda się opracować skuteczny system deorbitacji, to będą mogli liczyć na gigantyczne kontrakty ze strony wszystkich koncernów, które mają swoje urządzenia na orbicie.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo cieszy taki wynalazek, powinno być czysto zarówno w kosmosie jak i na naszej Ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.