Facebook Google+ Twitter

Polak potrafi, Polka też, czyli o tym ile świat nam zawdzięcza

Historia może fascynować, urzekać, nudzić, być ciekawa, pasjonująca, irytująca lub po prostu zabawna. Dzięki wesoło opowiedzianym przygodom o życiu naszych przodków książka z cyklu Historia 2.0 doskonale przybliża fakty i ucząc, bawi.

 / Fot. fot. Materiał promocyjny Wydawnictwa ZnakKiedy myślimy o sławnych Polakach z reguły do głowy przychodzi nam kilka postaci, które wniosły spory wkład w dzieje Europy i świata. Ten coś odkrył, tamten cos wynalazł, a tamta pani coś tam doniosłego zrobiła.

Jan Wróbel wraz z małżonką, Ewą Wróbel doszli do wniosku, że już najwyższy czas przybliżyć naszemu społeczeństwu sławnych rodaków i na kartach swojej książki w sposób zabawny, z humorem, ale i rzetelnie opowiadają ciekawostki, jakich na lekcji historii się raczej nie słyszy.

Kto z nas wie, że słynny Heweliusz był browarnikiem a dopiero później astronomem. Czy wiecie, że Polak wymyślił, jako pierwszy kamerę, inny budował mosty spawane w dalekiej Ameryce, a jeszcze inny uważany jest za protoplastę laptopa.

Na pewno większość z nas wie kim był Kopernik, Maria Skłodowska, czy Korczak. Ale, czy wiemy, kto skonstruował kamizelkę kuloodporną, czy popularny w środkach komunikacji miejskiej kasownik? Kojarzycie zapewne kosmetyki Max Factor prawda? No, cóż ich twórcą jest nie kto inny, jak nasz rodak – Maksymilian Faktorowicz. Podobnie rzecz ma się z wyodrębnieniem witaminy B1, czy tworzeniem pierwszych maszyn latających.

Historia sławnych Polaków to także wydarzenia z udziałem kobiet. Jest historia sławnej himalaistki Wandy Rutkiewicz, jest opowieść o lotniczkach RAFu w trakcie II wojny światowej(wśród nich córka marszałka, Jadwiga Piłsudska), waleczna Emilia Plater, sympatyczna Janina Ochojska oraz Anna Dymna także znalazły się wśród sławnych osobistości.

Książka „Polak potrafi, Polka też” to opis spektakularnych karier, epokowych odkryć, czy dokonań o których mówi się że są niezwykłe. Dodatkowo historie te ukazane są w sposób szczególny, zabawny, krótki, ale i rzetelny. Okraszone komiksami oraz dymkami rozmów, jakby z portali społecznościowych, przybliżają współczesnemu czytelnikowi trudną dyscyplinę, jaką z pewnością jest historia.

Czego można spodziewać się po tej pozycji? Z pewnością lekkiej lektury, ciekawych opowieści i zabawnych historii. Książkę czyta się doskonale, to ta szczególna pozycja, gdy z jednej strony chciałoby się ją już skończyć, a z drugiej strony ma się nadzieję, ze nigdy się ona nie skończy. Ot, taki paradoks. W dodatku po tej lekturze każdy z nas będzie mieć powody do dumy. Bo Polacy to naprawdę genialny i utalentowany naród.
-----------------------------------------

Autor: Jan Wróbel, Ewa Wróbel
Tytuł: Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza
Stron: 192
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data pierwszego wydania: 2015-08-24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Poczułam się zachęcona do przeczytania...:)
Świetnie napisana recenzja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbiór ciekawostek. Też lubię takie krótkie historie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To musi być ciekawa i zabawna książka, dziękuję za polecenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.