Facebook Google+ Twitter

Polak, Rom - dwa bratanki

Istnieje stereotyp Cygana złodzieja. I nie bez przyczyny, bo często Cyganie zwyczajnie kradli. Ale czy my, jako Polacy, jesteśmy aż tacy święci? Przecież kradniemy na potęgę, w dodatku istnieje duża społeczna akceptacja tych kradzieży.

 / Fot. Anglos, licencja CC 3.0Oczywiste jest, że każdą osobę powinno się oceniać indywidualnie. Najlepiej po tym, co ona sama robi. Nie powinniśmy więc generalizować ani ulegać stereotypom. Jednakże często tak robimy. Dlaczego? Czy jesteśmy narodem nietolerancyjnym, zadufanym w sobie i swojej przeszłości? Czy też każdego, kto nie jest według nas Polakiem, należy relegować z tego kraju?

Przecież mniejszości mieszkających w Polsce jest znacznie więcej niż ta, w zasadzie garstka Romów, rozlokowana w kilkunastu miastach. Ślązacy, Kaszubi, mniejszość niemiecka na Opolszczyźnie, Ukraińcy i Łemkowie w Wielkopolsce, lwowiacy we Wrocławiu i wiele innych. Kim jest ten "prawdziwy" Polak? Gdzie mieszka i czym się zajmuje, jaką wyznaje religię i co dla niego jest w życiu najważniejsze?

Czy Polacy boją się Cyganów?


Na forach internetowych znaleźć można takie wpisy odnośnie Cyganów:

misioor: Moich dziadków kiedyś obrobiły Cyganki, dziadkowie akurat wracali z zakupów i złapali je na gorącym uczynku. Dziadek pobiegł za jedną, a babcia za drugą.Oczywiscie obie uciekły, ale jedna z nich coś tam powiedziała mojej babci, że babiczka nie mogła parę dni dojść do siebie.

nuworld: Cyganie nigdy się nie asymilują i mają w d*pie kraj w którym (aktualnie) mieszkają. Zwykle pasożyty jak dla mnie.

Lobo2007: Jacy Romowie? W języku polskim istnieje wyraz Cygan. I nie rozumiem, dlaczego obca nacja ma nam dyktować jak się mamy posługiwać własnym językiem. Czy mam nazywać Węgrów-Madziarami, a Włochów-Italianami, bo oni tak się sami nazywają. To przecież kolejny absurd politycznej poprawności.

Nansen: cyganie zapracowali sobie wszędzie na negatywna opinię. Jestem za deportacją z powrotem całej tej bandy nierobów i brudasów tam skąd pochodzą.

hajer: Ja proponuję aby dokładnie zająć się kwestią cygańską:
-prześwietlić ich miejsca zamieszkania
-złodziei natychmiastowo karać
-nielegalnych emigrantów deportować
-żadnej pobłażliwości dla Cyganów
-likwidacja tzw festiwali "kultury romskiej" - oni nie mają kultury skoro większość ludzi nie potrafi czytać i pisać
-a tak ogólnie to powołać specjalną grupę w Policji ds. przestępczości romskiej


Skąd aż tyle negatywnych opinii o tych ludziach? Romowie to przecież naród koczowniczy, z natury wolny, skazany w Polsce na życie osiadłe. Oczywistym jest, że wielu z nich zajmuje się dość dziwnymi profesjami, by zarobić na utrzymanie. Kradzieżami również.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kiedyś , gdy byłem dzieckiem, zafascynowany byłem cygańskimi taborami przejeżdżającymi przez nasze wioski. Choć nas straszono, że Cyganie porywają dzieci, to jednak podchodziliśmy pod ich obóz i podglądaliśmy ich życie. To myśmy kradli z kurników naszych mam jajka , by za nie Cyganki nam wróżyły.
Kiedy modne stały się piosenki "Jadą wozy kolorowe" czy "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", to przed oczyma stawało mi moje dzieciństwo. Dziś w moim mieście mieszka kilka rodzin romskich i świetnie sobie radzą. Prowadza swoje interesy, mają swoje zwyczaje, ale z sąsiadami żyją w zgodzie.
Sadzę, że nasze spojrzenie na Romów jest jeszcze niewolne od stereotypów - trochę takie jak Amerykanów na Indian w rezerwatach. Ciesze się jednak, że nie ma takich sytuacji konfliktowych, jak np. w Słowacji, czy na Węgrzech. Kiedy bywałem w Mołdawii, w mieście Oknica widziałem bardzo bogate w wystroju zewnętrznym wille . Goszczący nas włodarze tego miasta powiatowego nie bez niechęci powiedzieli, że w te wille należą do rodzin cygańskich. Natomiast u nas często można spotkać na ulicy żebrzące Cyganki z Rumunii. Ich mężowie(?) natomiast pojawiają się co jakiś czas by zainkasować wyżebrane pieniądze. nasi miejscowi Romowie nie pomagają im , a wręcz pogardzają nimi.
Pozdrawiam, Tomasz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja zauważyłem coś jeszcze bardziej kuriozalnego. Bo po prostu Polak z Polakiem nie potrafią się dogadać w sprawach dotyczących wspólnej sprawy czy ojczyzny. Cóż więc oczekiwać w przypadku relacji Polak - innostraniec. Oczywiście nie generalizuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całkowiecie się zgadadzam z Autorem, że "większość uprzedzeń wynika z niewiedzy". Ludziom nie chce się uczyć, rozumieć, poznawać inne kultury - łatwiej "szufladkować" i ulegać stereotypom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.