Facebook Google+ Twitter

Polak- twój (nie)przyjaciel

Zawiść, zazdrość, wrogość, mściwość – słowa podsumowujące pejoratywność Polaków.

Wiedzie ci się dobrze – licz się z zazdrością innych, masz od kogoś lepsze życie- spodziewaj się złych życzeń, masz problem – miej świadomość wzbudzania ukrytej radości, jesteś w kłopotach- nie licz na pomoc. Coś nie spodobało się komuś w twoim zachowaniu- oczekuj zemsty.

Mentalne postawy i zachowania społeczeństwa polskiego wyrażają się na różne sposoby. Utrwalone i powtarzane wpisują się na listę wad narodowych. Z psychologicznego punktu widzenia (popartego zresztą licznymi badaniami) ich źródłem jest niezadowolenie z własnego życia i brak wiary w zmiany. Zdaje się również, że Polacy nie respektują prawa, zgodnie z którym „to, co wysyłamy - powraca do nas”. Brzydka prawda brzmi: nie cieszę się z twojego szczęścia- cieszę się z twojego nieszczęścia.

Nie cieszę się z twojego szczęścia
Świetnie wygadasz, masz wymarzony dom, mieszkanie, partnera z którym jesteś w satysfakcjonującym związku i dobrą pracę (a w dodatku jesteś sam sobie szefem)- lepiej uważaj. Ułożone i dobrze prosperujące życie (zwłaszcza pod względem finansowym) jest twoim zagrożeniem. Miej się jeszcze bardziej na baczności kiedy znajduje się pretekst, by coś ci zarzucić lub czegoś się czepić. Twoje szczęście nie może istnieć kiedy ktoś drugi ma nieudane życie lub znacznie mniej zadowalające. Statystyki podają, że wzrasta liczna donosów, a stoją za nimi osoby z najbliższego otoczenia (rodzina i sąsiedzi).

Cieszę się z twojego nieszczęścia
Życie większości Polaków wzbogacone jest problemami - jeśli nie faktycznymi, to urojonymi. Jeśli zatem masz problem – miej świadomość wzbudzania ukrytej radości, a jeśli jesteś w kłopotach- nie licz na pomoc. Nie oczekuj również tego, że ktoś poprze inicjatywę pomocy. Z sondy przeprowadzanej i publikowanej na stronie dziennik.pl wynika, że ¾ Polaków (niemalże równe 80%) sprzeciwia się udzieleniu pomocy frankowiczom przez rząd (dane z 19.03.2014, 13:55). W myśl zasady „coś za coś”- masz z kredytu mieszkanie (którego ktoś inny nie ma, ale chciałby mieć) – miej również długi. Nie możesz przecież mieć tak dobrze (nie wolno ci), bo ja tak nie mam- tych myśli nie usłyszysz jednak na głos od zawistnego Polaka.

tekst: K.B.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Zawiść


Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

@Marek Chorążewicz: Panie Marku, Autorka poprosiła nas o usunięcie materiału, co też zrobiliśmy zgodnie z jej wolą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świat skonstruowany jest na szkielecie ciągłej rywalizacji.
Rywalizuje się o samicę, terytorium, pozycję w stadzie.

Nie inaczej jest z rodzajem ludzkim. Oczywiście w miarę cywilizowania, rozwoju mowy a później filozofii i nauk humanistycznych w człowieku wiele pierwotnych cech zostało przystopowanych (nie zlikwidowanych), to jednak niektóre cechy dochodzą do głosu silniej niż inne.

Jest to właśnie rywalizacja na różnych płaszczyznach życia, o kobietę, o mężczyznę, o dobrą pracę, o pozycję społeczną i to niekoniecznie musi iść w parze z urodą, czy też wiedzą nabytą w szkole.

To wyjaśnia też, dlaczego niektórzy "brzydcy i głupi" mają się bardzo dobrze i na odwrót, niektórym "pięknym i mądrym" w życiu nie wychodzi. O tym właśnie decyduje czynnik w postaci determinacji i rywalizacji oraz jak to bywa w przyrodzie, teoria chaosu, czyli mówiąc po ludzku - łut szczęścia.

Polacy w tej kwestii nie różnią się niczym od innych narodowości. Po prostu Polska nie należy do państwa, w któym coś przychodzi łatwo. Nie należy do miejsc, w którym łatwo się funkcjonuje. W wielu przypadkach trzeba zdobyć się na o wiele większy wysiłek, by coś osiągnąć aniżeli w innych krajach.

Stąd też pewne cechy mogą być bardziej uwidocznione i ogniskować się na osobach, którym żyje się lepiej (oczywiście według całkowicie subiektywnych kryteriów dla każdego). Podejrzewam, że tych smutnych rzeczy doświadczyła każda dorosła (i nie tylko) osoba nie rozumiejąc, czego się jej zazdrości.

Czy należy nad tym rozpaczać? Raczej nie, to nie jest żadne rozwiązanie. Jeśli ktoś nie chce paść ofiarą zawiści, bądź zminimalizować jej negatywne skutki na swoje życie, to niech zwyczajnie będzie ostrożny, ogląda się za siebie i walczy o swoje. Życie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowna Pani
wylicza Pani skrupulatnie ludzkie, mało sympatyczne cechy w taki sposób, że przeciętnie myślący Polak powinien, po uzmysłowieniu sobie, do jak podłego narodu należy - powiesić sie na suchej gałęzi bez dalszej zwłoki. W takim społeczeństwie przecież nie sposób żyć!
Tym bardziej, że ankieta (do której Pani nie podaje linka) na temat frankowiczów ma nas utwierdzić w przekonaniu, że jesteśmy najpodlejszym narodem świata.

Dlatego, podejmując próbę zapobieżenia zbiorowemu samobójstwu, pozwalam sobie przytoczyć inną opinie o frankowiczach, pochodzącą z tego samego źródła, a mianowicie:

"Kim jest frankowicz i co czuje? Zaglądamy w głąb duszy kredytobiorcy
Z Agatą Gąsiorowską Rozmawia Dorota Kalinowska | 2015-01-23 10:57 | Aktualizacja: 10:58"
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/481100,kim-jest-frankowicz-psycholog-kresli-portret-posiadacza-kredytu-we-frankach.html


Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do "wad narodowych" zaliczyłbym jeszcze przypisywanie "wad narodowych" ;)

Tak a propos, autorka nie wyjaśniła, co to znaczy "mieć lepsze życie".
Zresztą to jest absolutnie nieważne. Ważne że inni myślą, że je masz ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No faktycznie artykuł zniknął. A wystarczyło usunąć nazwę sklepu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziennikarkę (z wykształcenia) właściciele Polskapresse pogonili za "szkalowanie" Kauflanda. Słaby warsztat, Pani Karino. Najpierw trzeba rozeznać się - kto tu rządzi...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł opiera się na prostym stereotypie i wielowymiarowym problemie związanym z kursem franka i kredytami denominowanymi w tej walucie. W mojej opinii to za mało żeby opisywać społeczeństwo.

P.S. 3/4 a 80% to jednak spora różnica :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy zgadzacie się? Spotkaliście się z opisywanymi zachowaniami?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.