Facebook Google+ Twitter

Polak tyra długo, ale nieefektywnie

Polacy pracują znacznie więcej niż Niemcy czy Holendrzy, ale wartość wytworzonych przez nich dóbr i usług jest niższa. Dlaczego?

GNU General Public License / Fot. User:ImgZgodnie z danymi OECD w pracy przeciętny rodak spędza średnio 38 godzin tygodniowo (z uwzględnieniem urlopów), Holender 27 godzin, Francuz ok. 30, a Niemiec 27. Pomimo o tyle dłuższej pracy w tygodniu jesteśmy, na przykład w porównaniu do Niemców, dwa razy mniej wydajni, a wartość wytworzonych w naszym kraju dóbr i usług jest dużo niższa.

Mamy do czynienia z gigantycznym postępem technicznym, automatyzacją i komputeryzacją, zatem przy odpowiedniej organizacji pracy może ona trwać zdecydowanie krócej niż 8 godzin dziennie. Do wykorzystania jest po prostu potencjał pierwszych godzin pracy, kiedy jesteśmy w stanie zrobić najwięcej. Cytując za artykułem (z którego zaczerpnięte są także powyższe dane) Łukasza Piechowiaka „Czy 40-godzinny tydzień pracy ma sens?” (Bankier.pl)

„Eksperci z New Economic Foundation doszli do wniosku, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest 22-godzinny tydzień pracy, bo tylko przez 4,5 godziny dziennie pracujemy efektywnie”. Oczywiście, praca w pełnym tego słowa znaczeniu, bez zbędnych przerw.

Można zatem hipotetycznie założyć, że w przypadku dobrej organizacji pracy w naszym kraju, wystarczyłoby gdyby przeciętny rodak spędzał średnio 32 godziny tygodniowo pracując. Aż 32 bo przecież ciągle gonimy najbogatsze kraje. Co się zatem dzieje u nas z organizacją pracy? W ilu przypadkach występują sytuacje wykonywania pracy niepotrzebnej, lub robienia tego samego po dwa lub trzy razy? Przeciążania jednych a nie wykorzystywania czasu pracy innych? Jak to się kiedyś mówiło, są tak zapracowani i tak szybko biegają z taczkami, że nie mają czasu ich załadować.

Zarządzanie jest niewątpliwie trudną sztuką i nie każdy ma w tym zakresie właściwe predyspozycje. Podejście typu dajcie mi stanowisko (np. z powodu rekomendacji kogoś znaczącego) i ludzi a na pewno sobie poradzę nie działa już w obecnych uwarunkowaniach kulturowych i gospodarczych. Ludźmi, jak by nie patrzeć w różnym stopniu ale wykształconymi, po prostu trzeba umieć sprawnie zarządzać.

Optymalnie wykorzystywać ich możliwości i czas jaki oddają do dyspozycji firmy, trzeba także umieć korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, umieć ich zmotywować i kierować nimi. Jak na przykład ktoś zajmuje stanowisko kierownicze i uważa, że tylko on potrafi zrobić wszystko najlepiej to nie jest to menadżer tylko wykonawca, na tymże poziomie wykonawczym powinien się zatem znajdować.

Takie w dużej mierze niby oczywistości, ale jak pokazują dane OECD mamy z tym bardzo poważny problem. W takich warunkach można pracować i 48 godzin tygodniowo a efekt będzie jeszcze gorszy niż obecnie, bo do słabej organizacji dojdzie przemęczenie pracą.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

darek
  • darek
  • 24.09.2012 19:01

To pazerność szefów firm wyłazi im bokiem.W niemieckim zakładzie metalurgicznym tokarz czy frezer przychodzi do pracy na ósmą staje przy maszynie i frezuje.Ma ją już ustawioną i przygotowaną.Zrobił to tzw. "inżynier mechanik" który dba o to aby każdy pracownik miał przygotowane zaplecze do pracy.Po ośmiu godzinach pan frezer idzie do domu a sprzątacz sprząta jego miejsce pracy i maszynę.U nas inżyniera mechanika nie ma.Sprząta każdy po sobie sam.Frezer sam ustawia maszynę ostrzy czy dobiera noże i szarpie się z szefem o materiały czy narzędzia.Ot taka oszczędność po polsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 21.09.2012 16:09

Panie, toć to oczywiste, że skoro ja jestem kierownikiem to innymi managerami powinni być co najmniej mój brat kuzyn i szwagier. Przecież w rodzinie zdolności zarządzające się dziedziczą i nie ma nikogo innego kto by lepiej na te stanowiska pasował. Nie ma potrzeby robić rekrutacji, a panów X, Y i Z którzy są obecnie na tych stanowiskach trzeba przesunąć w dół, albo w ogóle zwolnić, aby nie marnować zasobów firmy na niepotrzebnych ludzi...

Bo to Polska właśnie! :-P

Komentarz został ukrytyrozwiń
kierujący
  • kierujący
  • 21.09.2012 13:04

Oczywiście, ze ja umiem wszystko najlepiej, tylko psiakość ciągłe poprawianie po 50 osobach strasznie długo trwa, a oni wtedy siedzą nic nie robią bo czekają na te poprawki

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zdziwiony
  • Zdziwiony
  • 20.09.2012 07:55

Temat bardzo istotny, dziwne, że tak głęboko gdzieś został schowany

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.