Facebook Google+ Twitter

Polak w meczecie

W lipcu bieżącego roku miałem okazję podróżować przez muzułmański kraj jakim jest Turcja. Olbrzymie wrażenie wywarł na mnie udział we mszy w meczecie.

 / Fot. Screen z filmuPo wejściu do tej świątyni w Stambule, z prawej strony od razu rzuciła mi się w oczy grupka kobiet, które siedziały w rogu meczetu. Na widok mojej kamery, tureckie kobiety zareagowały uśmiechem. Sytuacja ta od razu uzmysłowiła mi pozycję kobiet w społeczności muzułmańskiej. Mężczyzna jest tutaj osobą znacznie ważniejszą, mającą wyższą społecznie pozycję.

Oczywiście Turcja nie jest
przykładem kraju rygorystycznie stosującego prawa islamu, natomiast dla zwykłego Polaka - przyzwyczajonego do mniej więcej równouprawnienia - sytuacja jest bardzo interesująca. Z przodu meczetu kapłan przemawiał do zgromadzonego tłumu. Wsłuchując się w słowa kapłana wielokrotnie słychać było hasła "America" bądź "Canada". Wymawianie ich wraz z charakterystycznym gestem, sugerowało tylko jedno, że zachodni kapitalizm, a w szczególności polityka Stanów Zjednoczonych, jest dla muzułmanów polem do całkowitej pogardy.

Wreszcie najważniejszy moment, chwila modlenia się. Po świetnie rozpoznawalnym wezwaniu do modlitwy które słychać w wielu częściach miasta, W meczecie nastaje cisza. Turcy wstają z kolan i podnoszą się, po czym znowu klękają i na kilka sekund dotykają czołem podłogi. Widok meczetu pełnego ludzi, wykonujących podobne czynności jest niesamowity.

Dla mnie historia z wizytą meczecie kończy się po tym jak pewien Turek przychodzi do mnie i płynną angielszczyzną mówi żebym opuścił meczet, bo nie mogę tutaj przebywać. Pozostało tylko wyłączyć kamerę i zmierzać w kierunku wyjścia. Te kilkadziesiąt sekund które dzieliło mnie jednak od wyjścia z meczetu, wypełnionego po brzegi modlącymi się Turkami, były dla mnie bardzo długim okresem...

Polak w meczecie na Youtube : http://pl.youtube.com/watch?v=Ax2LLwqKNJ8

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ja do Turcji też chyba jeszcze wrócę :). Jak sobie przypomnę +38 w cieniu na południu Turcji, gdzie byłem w Pamukkale i Bodrum to od razu mi sie robi przyjemniej. Szczególnie gdy w Polsce taka pogoda jest jak teraz :).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.11.2008 16:20

I love Turkey :))) Wywołałeś uśmiech na mojej twarzy :-) Fascynujący kraj, fascynujący ludzie, fascynujący klimat. Już nie mogę się doczekać powrotu. Ja akurat uwielbiam południową część, ale północna musi być równie interesująca. Pomyśleć, że jeszcze rok temu myśląc o islamie miałem przed oczami obrazek ekstremistów... Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.