Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32002 miejsce

Polak w oczach Niemca, patologia myślenia

Ostatnio gorącym tematem są stosunki polsko-niemieckie. Ważnym elementem w dwustronnych relacjach jest wzajemne postrzeganie się przez obywateli obu narodów.

Po 1989 roku zmieniła się mapa polityczna Europy, również stosunki polsko-niemieckie uległy zmianie. Wszyscy podkreślali korzyści płynące z sąsiedzkich stosunków. Niemniej jednak, jednym z powodów sceptyzmu w ocenie dwustronnych stosunków jest nastawienie społeczeństwa.

Stosunek Niemców do Polski kreowany jest przez oficjalną politykę zagraniczną Republiki Federalnej Niemiec, jednak bardziej na obraz Polaka w oczach Niemca wpływają media i stereotypy. Należy tu oczywiście zaznaczyć, że duże znaczenie ma również świadectwo, jakie dają Polacy mieszkający i pracujący w Niemczech, zarówno ci legalni, jak i nielegalni.

Polak w oczach Niemca

Można wymienić dwa oblicza Polaka w oczach Niemca. Pierwszy to Polak – solidny i profesjonalny pracownik i rewolucjonista, bohater, nie bał się wyjść na ulicę i zademonstrować swojego nie zadowolenie z panującej w kraju sytuacji. Z drugiej jednak strony, Polak to bałaganiarz, brudas pracujący na czarno i przede wszystkim złodziej samochodów, co jest już niemiecką obsesją. Ponadto Polak to głupek, bandyta i niechluj.

Od początku lat dziewięćdziesiątych, odbyło się bardzo wiele konferencji poświęconych konieczności odrzucenia stereotypów, jednak więcej wskazywało na odrodzenie się niektórych uprzedzeń niż na ich osłabienie. Należy również wspomnieć, że tuż po otwarciu granic dla Polski na zachód po niemieckiej stronie dość często zdarzały się napady na gości z Polski.

Znane postacie ratują nasz wizerunek

Nie należy zapominać również o polskich artystach i naukowcach, których nazwiska nie są obce niemieckim obywateleom. Czesława Miłosz, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi to znane nazwiska u naszych zachodnich sąsiadów. Coraz częściej Polska kultura ceniona jest na zachodzie.

Choć relacje pomiędzy narodami oficjalnie regulują dyplomaci, ważne jest to, że czasami, bezpośredni kontakt obywateli obu państw może więcej zdziałać w niszczeniu uprzedzeń i stereotypów niż wielkie słowa i gesty na scenie politycznej, choć jak wiemy i te ze strony naszych władz miejsca nie mają.

Relacje pomiędzy społecznościami znacznie różnią się od stosunków na szczeblu dyplomatycznym
Obraz Polaka w Niemczech jest raczej jednoznaczny, bardziej negatywny niż pozytywny. Nadal mamy do czynienia z myśleniem stereotypami i przerysowanym wizerunkiem, występuje niejako patologia myślenia i osobowości, bowiem ludzie racjonalni, samodzielnie myślący, sprawiedliwi i humanitarni nie mają przesądów. .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

sama mieszkam za granica...wiem jaki stosunek maja Anglicy do Polakow,Polak to zazwyczaj zlodziej albo pijak...kombinacja dowolna...czasami wstyd mi za Was rodacy....

Komentarz został ukrytyrozwiń
justek23
  • justek23
  • 17.08.2006 23:57

ciekawy artykul...dosc logiczny i dajcy do myslenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.