Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16271 miejsce

Polak, Węgier dwa bratanki

Współautorzy: Karolina Pawlak

Postanowiłem sprawdzić dlaczego oba narody darzą się sympatią oraz ile jest prawdy w tym starym przysłowiu: Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki.

Okazuje się, że dzieci na Węgrzech uczą się w szkole starego przysłowia "Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki" (w wersji węgierskiej "lengyel, magyar két jó barát, együtt harcol, s issza borát").
Nawet, jeśli nie wychodzi nam mówienie najprostszych słów węgierskich z rozmówek nic nie szkodzi, wystarczy powiedzieć "lengyel", czyli Polak. To słowo otwiera serca i drzwi Węgrów - możemy liczyć na gościnę z lampką wina w tle. Dlaczego tak lubią Polaków?
Zamek w Budapeszcie / Fot. Na licencji Wikimedia CommonsParlament na Węgrzech. / Fot. Adrian Starczewski

Wspólna historiaInteresująca jest zarówno wspólna historia obu narodów, jak i pokrewieństwo, jakie między nimi występuje. W XIII wieku córka króla Węgier Béli IV Kinga wyszła za Bolesława Wstydliwego, dość wiele w owych czasach było takich par. Wiek później córka króla Węgier Ludwika - Jadwiga wyszła za Władysława Jagiełłę i dała początek nowej dynastii. W pierwszej połowie XV wieku królem Węgier został Władysław III Warneńczyk, znany na Węgrzech jako I. Úlaszló.
Również jeden z najlepszych władców elekcyjnych Polski miał węgierskie korzenie - mowa o Istvánie Báthorym, czyli Stefanie Batorym. Polscy generałowie Józef Bem i Henryk Dembiński byli jednymi z wojskowych przywódców zrywu niepodległościowego na Węgrzech w 1848 roku. Józef Bem do dziś jest uważany przez Węgrów za bohatera narodowego. Po klęsce Wiosny Ludów węgierski przywódca Lajos Kossuth uciekł do Turcji pod osłoną polskiego legionu.
Podczas II wojny światowej Węgry trafiły pod wpływy Niemiec jako państwo satelickie. Węgrzy, mimo że walczyły z Niemcami przeciwko ZSRR, nigdy nie wypowiedziały wojny Polsce. Przyjęły nawet wielu uchodźców i żołnierzy po kampanii wrześniowej. Internowano ich, ale mieli oni swoje przedstawicielstwo, a wielu z nich przedostało się na Zachód. Po wydarzeniach Poznańskiego Czerwca w Polsce w 1956 roku, w październiku
obywatele Budapesztu wyszli masowo na ulicę, wywieszono flagi węgierskie i polskie. Pod hasłem "Chodźcie z nami za Polakami" udali się pod pomnik gen.Józefa Bema, gdzie rozpoczęło się powstanie, krwawo stłumione potem przez wojska radzieckie.
Polska pomoc dla Węgrów wyniosła 2 miliony dolarów i przewyższyła tę, której udzieliłoy USA. Zbierano pieniądze, żywność, oddawano krew. 15 samolotów dostarczyło 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby.
Budapeszt, Plac Bohaterów / Fot. Karolina Pawlak
Zamek Królewski Warszawa / Fot. Na licencji Wikimedia Commons

Powiązania kulturowe

Ceniona w Europie jest kuchnia węgierska. Do użytku wielu europejskich słowników weszło również węgierskie słowo gulyás, czyli gulasz. Tradycyjnie podaje się go na ostro z papryką. Białe wina z Tokaju zaopatrywały szlacheckie piwnice w całej Rzeczypospolitej. To właśnie wino zacieśniało stosunki polsko-węgierskie i przyczynia się do prawdziwości starego przysłowia. Innym popularnym ośrodkiem winiarstwa jest Eger. Pochodzi stąd czerwona Egri Bikavér, czyli bardzo popularna w Polsce "bycza krew". Jedno z tokajskich win ma nawet polską nazwę "Szamorodni", czyli samorodny. Z kolei Tokaji Aszú to najsłynniejsze węgierskie wino, określane na Węgrzech jako wino królów i król win. To właśnie od niego pochodzi powiedzenie, że "nie masz wina nad węgrzyna".
Eger / Fot. Adrian Starczewski

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

12 marca 2007 roku rząd węgierski ustanowił dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Taką samą ustawę cztery dni później podjął przez aklamację polski Sejm. Wobec powyższego pozostaje tylko powiedzieć; Polak, Węgier dwa bratanki!
Parlament w Budapeszcie / Fot. Karolina PawlakKraków-Wawel / Fot. Na licenji Wikimedia Commons

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Dzierżymord
  • Dzierżymord
  • 03.07.2012 00:05

Magyar Lengyel ket je borat

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bogdan Strus
  • Bogdan Strus
  • 04.06.2012 23:07

Też się dziwię, że rock węgierski jest tak mało w Polsce popularny. Np. Beatrice z charyzmatycznym Fero, toż to światowa klasa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Waldemar Świat
  • Waldemar Świat
  • 16.03.2012 08:50

Utwór zespołu OMEGA to tylko namiastka tego co nas czeka w Węgierskiej muzyce rockowej i heavy metalowej.Proponuję się zapoznać z ich zespołami a na początek zespół OSSIAN.POKOLGEP,KALAPACS.
Polak Węgier dwa bratanki---to dlaczego w naszym kraju nie występują takie zespoły Węgierskie????
Bariera językowa? A jakie to w muzyce ma znaczenie.
Pozdrawiam wszystkich Węgrów a w szczególności fanów i ich wielkie zespoły!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może ktoś poda jeszcze wersję węgierską znanego przysłowia (oczywiście z wymową :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.09.2008 13:26

+ :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło, że przypominasz nasze związki z bratankami - nie wiedzieć czemu zapomiane.
Kiedyś na ulicy zapytałam o coś starszego pana- przy pomocy słownika :), ma się rozumieć. :))
Wyjaśnił i trzymając moją dłoń w swojej, skupiony powiedział: "caluje roncki".
Tam sympatia do Polaków wciąż żywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja znam historię o moście Wolności obecnie a kiedyś;) Most Franciszka Józefa mówią o nim (most straceńców) niejeden nieszczęśliwie zakochany z niego skoczył;-)


A Ty Ewo masz na myśli Margit hid;-) widok ze wzgórza Gellerta ;) ale nie mam zdjęcia;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

"http://www.youtube.com/v/yE--iJ5xSJU&hl=pl&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1"


Queen w Budapeszcie;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"http://www.youtube.com/v/TqouPRe_9I4&hl=pl&fs=1&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1"

Coś jeszcze z muzyki po węgiersku;-))) spodoba Wam się ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnosząc się do wypowiedzi Ewy Słomskiej: ponieważ to ja moderowałem ten tekst (autor bardzo cierpliwie znosił i nanosił moje hungarystyczne uwagi, za co mu chwała), chciałbym zauważyć, że Ludwik Węgierski był jednak najpierw królem Węgier (I. Nagy Lajos, czyli Ludwik I Wielki) i Węgrem, a dopiero potem został koronowany na króla Polski na mocy układu "na przeżycie" z Kazimierzem Wielkim. Dlatego nie uważam, żeby były tam nieścisłości - Jadwiga była córką króla Węgier, za Jogajłę vel Jagiełłę wyszła i początek dynastii dała symbolicznie żeniąc się ze wspomnianym Jagiełłą, bo dzieci, które przeżyłyby, nie miała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.