Facebook Google+ Twitter

Polak zwyciężył na festiwalu animacji w Ottawie. Zdobył nagrodę za film Hipopotamy

Piotr Dumała zdobył nagrodę na Ottawa International Animation Festival (OIAF). Polak został uhonorowany za film "Hipopotamy".

 / Fot. Piotr Dumała / Piotr Dumała otrzymał główną nagrodę w kategorii Najlepsza krótka animacja podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie w Kanadzie. "Hipopotamy" to 13-minutowa obraz, za który Dumała otrzymał wcześniej nagrodę Srebrnego Lajkonika.

Piotr Dumała urodził się w 1956 r. w Warszawie. Jest absolwentem stołecznej ASP. Wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. 3 lata temu świętował 30-lecie pracy artystycznej. Debiutował obrazem "Lykantropia" z 1981 r. Nakręcił kilkanaście filmów. Najbardziej znane to "Zbrodnia i kara" z 2000 r. i "Franz Kafka" z 1991 r. Zdobył wiele nagród, m.in. na festiwalu w Los Angeles w 1996 r. W 2003 r. przyznano mu laur Luna de Valencia za całokształt twórczości.

Zdaniem artysty animacja nie naśladuje prawdziwego kina, ale sama jest "prawdziwym kinem". "Utarło się, że animacja operuje umownymi postaciami, że to są takie Bolki i Lolki, płaskie ludziki bez cienia, bez przestrzeni. A jak ktoś zaczyna, jak ja, stosować cienie (u mnie każde 'narysowane' światło podbudowane było prawdziwym światłem, każdy cień - prawdziwym cieniem), wtedy mówi się, że to naśladowanie filmu aktorskiego" - mówi w 1992 r. cytowany przez serwis Culture.pl.

Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie odbywał się między 17 a 21 września. Konkurs odbywa się od 1976 r. W ubiegłym roku główną nagrodę zdobył francusko-holenderski film "Lonely Bones". Dumała jest drugim Polakiem, który zdobył nagrodę OIAF. W 1984 r. uhonorowany został nią Jerzy Kucia za film "Chips".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.