Facebook Google+ Twitter

Polakom się nie opłaca

Wraz z demokracją, z „Zachodu” do Polski zaczęły napływać przeróżne, urządzenia. Wszystko wykonane pod potrzeby człowieka, dla ułatwienia i uprzyjemnienia jemu życia, żeby człowiekowi żyło się lżej.

„W Polsce brakuje nowych złóż gazu ziemnego, a wydobycie łupkowego jest nieopłacalne. Dlatego podwyżki są nieuniknione - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".
Jak zobaczyłem wyraz „nieopłacalne” zaraz mną zatrzęsło. Nie mogłem zdobyć się na dokończenie artykułu. Coś ostatnimi czasy za często do moich uszu docierają słowa „to się nie opłaci, tego nie da rady zrobić, po co robić, skoro można kupić”.

Wraz z demokracją, z „Zachodu” do Polski zaczęły napływać przeróżne, urządzenia, tak mechaniczne, jak i elektroniczne, nowe technologie, środki transportu, i wiele wszelakiego sprzętu. Wszystko wykonane głównie pod potrzeby człowieka, dla ułatwienia, jak również uprzyjemnienia mu życia, żeby człowiekowi żyło się lżej. Do dobrego przyzwyczajamy się bardzo łatwo i szybko.

Wszystko byłoby dobre i ze wszech miar korzystne dla Polski i Polaków. Tyle tylko, że Polacy zachowują się, jak dzieci. Myślą, że te ułatwienia powstały same z siebie. Nawet do głowy im nie przyjdzie myśl, że każde ułatwienie, każdy przedmiot, nawet ten cieszący oko i ucho zanim znalazł się na półce sklepowej, musiał być zaprojektowany, przebadany, wyprodukowany i dopiero dostarczony na półkę. Tego zaprojektowania, przebadania, wyprodukowania, krasnoludki za nikogo nie chcą robić, zmądrzały. Przecież – ostatecznie – mamy dwudziesty pierwszy wiek. Głupich nie ma, nawet wśród krasnoludków.

Czy do Polaków to wszystko dociera? Nie! Nie dociera. Oni myślą, że „Zachód” wciąż będzie im dawał za darmo wszystko, co im potrzebne do życia w błogiej nieświadomości. A oni będą leżeć, obrastać w sadło i gadać: „Tego się nie da zrobić”.

Jak długo będziemy jechać na tym „Zachodnim grzbiecie”? Jak długo wszystko to, co wymaga pomysłowości, wytrwałości, cierpliwości, wytężonej ciężkiej pracy, Polakom nie będzie się opłacać? Czy znajdzie się ktoś kto pokusi się odpowiedzieć na te pytania? I wreszcie, kiedy w końcu dorośniemy do „myślenia” umożliwiającego rozwój technologii i produkcji?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

" Nie ulega wątpliwości, że stopa życiowa Polaków jest obecnie wyższa niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 300 lat, a w ciągu ostatnich 30 lat wyrosło najmłodsze pokolenie Polaków, które ma taką wiedzę, jakiej nie mieli ich ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie. To wszystko prawda. Ale prawdą jest również, że to ciągle nie jest Polska naszych marzeń, to ciągle nie jest Polska na miarę swoich potencjalnych możliwości, to ciągle jest Polska zmarnowanych i marnotrawionych szans. To Polska skorumpowana, złodziejska, nieuczciwa. Polska agentury, nikczemników i manipulatorów. "
J.Szaniawski - "Żeby Polska była Polską"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.02.2011 18:56

Tadziu, więcej optymizmu w tej kwestii. Poruszyłeś ważny temat dla naszej zrujnowanej gospodarki i jak tak pomału się przyjrzeć temu, daje się zauważyć, że coś drgnęło w tej sprawie.
Większość ludzi nie ma pojęcia, że możliwość wykorzystania energii z wnętrza Ziemi istnieje na ponad 60% powierzchni naszego kraju. Rozwiązanie te kojarzy się nam raczej z Islandią, która oparła swoją energetykę o źródła geotermalne. Islandia słynie z tego, że indywidualny odbiorca prądu nic nie płaci! To
pokazuje potencjał tego rozwiązania. Tą energią zaczęliśmy się na serio interesować na początku lat 90. Obecnie funkcjonuje już kilka placówek. Czy dalej pójdziemy w tym kierunku?. Dlaczego każdej nowej próbie wykorzystania tej energii towarzysza zaraz jakaś afera? Pytania, pytania i jeszcze raz piętrzące się pytania..... Jeżeli nie wiadomo o co chodzi w tej sprawie, to wiadomo, że chodzi o pieniądze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Romek! Szkoda gadać! Naszej polskiej władzy w głowie frymarczenie a nie gospodarzenie. Nic innego nam nie wypada zrobić, jak zastosować się do tych znamiennych słów naszego wielkiego Adama, który to wyrzekł, wielce znamienne słowa: "Jedźmy! Nikt nie woła!" Przemawia za tym, też znana prawda. Żeby się podnieść, najpierw trzeba upaść. Nic nasze "szczekanie" nie pomoże. Na tym można byłoby poprzestać - ku uciesze wielu. My jednak poszczekamy, jak nie tu, to w innych miejscach. Pa! PO-wiaki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy! Złej tańcownicy to przeszkadza obręb przy spódnicy. I jeszcze. Chociażbyś żabę posadził na złocie, ona i tak ucieknie do siedzenia w błocie. Albo o naprawianiu. Kto dziurki nie zaceruje, później będzie musiał latać dziurę. Te wszystkie moje "donosy i wynosy", już dawno prosty lud zauważył, tylko, że mądralom, siedzącym przy sterach nie pasują, bo im szyki psują. Leniwemu i gnuśnemu, nigdy po drodze ku dobremu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurand ze Spychowa
  • Jurand ze Spychowa
  • 18.02.2011 13:27

Do obozów pracy ich powysyłać. Będzie z tego jakiś pożytek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ruskim się nie opłaca...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tia... pamiętacie co było z ropą w Karlinie? Niektórzy wtedy wieścili, że będziemy drugim Kuwejtem... No i co wyszło? To samo ze źródłami geotermalnymi, wielkie plany a rzeczywistość skrzeczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju Józefczuk i wszyscy Panu podobni. Mnie chodzi wyłącznie o poprawę z tego co jest, na lepsze. Aby tego dokonać, koniecznością jest, aby wyszukać tego, co jest złe, co nie funkcjonuje należycie, jakie zachowania przynoszą szkody. Dlatego, żeby wiedzieć co zmieniać na lepsze.
To, że takim ludziom, jak Pan dyskusja o występowaniu nieprawidłowości i znajdywaniu sposobów na ich usuwanie, jest zajęciem nudnym - można się domyśleć samemu. Nie musi Pan się z tym ogłaszać. Jeśli w porę nie dokonamy naprawy, tego co szwankuje, to dojdzie do poważniejszej awarii, która może pociągnąć za sobą wiele ofiar - w ludziach też. Zdaję sobie sprawę, że sprawy gospodarcze, nie są łatwe i przyjemne. A już na pewno są wśród nas tacy, których - wręcz - nudzą. Odkładanie ich i do nich niechęć, ich nie rozwiąże. One się same o siebie upomną w swoim czasie. Tylko, że jak wspomniałem może to nas wiele kosztować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po stwierdzeniu istnienia gazu łupkowego w Polsce zainteresowanie tym tematem wśród Polaków było ogromne.Nie wierze aby każdy z nas nie pomyślał że jest to wyjątkowy "dar niebios" bo jak inaczej można pomyśleć o szansie która niecodziennie trafia się w historii narodu.

Gdym posiadam ziemie pod którą znajduje się gaz lub wody geotermalne i jeszcze posiadał środki na zagospodarowanie tej "żyły złota" nawet przez chwile bym nie zastanawiał się co mam zrobić !
Jeśli sam z powodów finansowych nie mógłbym skorzystać z tej "niebywałej okazji" zainteresowałbym Tych którzy mają pieniądze "twój kapitał mój gaz" i wspólnie czerpiemy zyski.

Amerykanie wydobywają gaz łupkowy inne kraje wykorzystuje wody geotermalne dlaczego Nam Polakom ma to nie przynosić korzyści ?Dla mnie odpowiedz jest prosta nieszczęśliwie trafiliśmy na rządy Tuska i Komorowskiego. Mamy niebywałego pecha.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.02.2011 09:17

@Andrzej Józefczuk
Drogi Panie, Pan Tadeusz Śledziewski ma rację, pisząc o braku zainteresowania sprawami, które winny interesować dojrzałe społeczeństwo.
Albowiem nasze społeczeństwo w przeważającej mierze interesuje się tym, której celebrytce cycki wylazły na wierzch podczas premiery filmu, kto wystąpi w kolejnym odcinku szoł "Idiotki na wrotki", które gwiazdki tańczą na lodzie a które gdzie indziej itp.
Co wedle mnie potwierdza, że istotnie mamy do czynienia ze społeczeństwem mocno niedojrzałym.
A artykuł bynajmniej nie jest nudny i nie są to żadne "jęki, stęki" tylko poruszenie ważnego dla nas wszystkich, jako mieszkańców kraju nad Wisłą, tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.