Facebook Google+ Twitter

Polański a Sokrates

Po zatrzymaniu słynnego reżysera w ubiegłą sobotę w Szwajcarii przyszła mi do głowy obrona Sokratesa, który był niby niewinny. A czy Polański jest?

Roman Polański / Fot. WikipediaPo zatrzymaniu słynnego reżysera w ubiegłą sobotę w Szwajcarii i wywołana przez to debata na temat winy czy niewinności Polańskiego, a także na temat złego amerykańskiego prawa, które inaczej niż kontynentalne (czyt.europejskie) nie uznaje instytucji przedawnienia, przypomniała mi się "Obrona Sokratesa" Platona, a także Kriton, tego samego autora.

Sokrates, wybitna jednostka wśród ateńskiego tłumu, zostaje obwiniony o zbrodnię deprawowania młodzieży, a także nie uznawanie bogów państwowych za swoich. Oskarżenie zostało złożone przez Melatosa, młodzika jak to później określa Sokrates w swojej obronie.

Obecne zatrzymanie Polańskiego przez szwajcarskich funkcjonariuszy po trzydziestu latach zapomnienia wydaje się być podejrzane. Między sprawą Polańskiego a Sokratesa wstępuje analogia, oczywiście nie dosłowna, bo ten pierwszy proces odbył się w 399 roku p.n.e. i zarzuty są zgoła inne.

W obu przypadkach jednak występuje konfrontacja wybitnej jednostki z prawem. Sokrates nie psuł młodzieży więcej niż inni, a w sprawie Polańskiego na pewno nie chodzi o występek z przed 30 lat, nie mówiąc o tym, że ofiara przebaczyła sprawcy.

Moim zdaniem Polański został ofiarą relacji szwajcarsko-amerykańskich. Ostatnio Helweci mają niełatwo. Najpierw, pierwszy raz od wielu lat, nawiedza ich prezydent Federacji Rosyjskiej, pod przykryciem 210-tej rocznicy przejścia Suworowa przez Alpy, później największy bank szwajcarski UBS musi przekazać amerykańskim władzom dane co najmniej 4450 swych klientów podejrzanych o unikanie płacenia podatków w Stanach Zjednoczonych (pamiętajmy, że po zakończeniu drugiej wojny światowej Amerykanie także domagali się danych o przechowywanych pieniądzach niemieckich i żydowskich).

Jak wiadomo, wszystkie fakty występujące w historii układają się w procesy, więc śmiałbym twierdzić, że zatrzymanie Polańskiego, nie jest czynem "odrodzenia moralnego", a po prostu chłodną kalkulacją Helwetów. Nie zapominajmy, że Szwajcaria zawsze była przychylna dla uchodźców, co Polacy muszą dobrze wiedzieć.

To co się dzieje z Szwajcarią jest jawną oznaką coraz szerszej globalizacji, a także powolnej utraty wieczystej neutralności, którą otrzymała na kongresie wiedeńskim.

Wracając do procesu Sokratesa. Myśliciel zostaje skazany na śmierć, jednak miał możliwość ucieczki, którą proponował Kriton, lecz Sokrates nawet wiedząc, że wyrok jest nie słuszny, nie chciał burzyć ustroju prawnego Aten.

Co mamy uczynić z Polańskim, pomijając labirynty stosunków amerykańsko-szwajcarskich. Czy więc trzeba postąpić z Polańskim jak z Sokratesem i skazać reżysera i udowodnić, że dura lex sed lex i, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, czy jednak musimy posłuchać rady Kritona i wypuścić Polańskiego na wolność i pokazać, że wszyscy są równi, ale niektórzy są równiejsi.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.10.2009 21:43

Dura lex, sed lex.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> nie mówiąc o tym, że ofiara przebaczyła sprawcy

ile razy jeszcze... to nie mow... szczegolnie, ze to nie ma zwiazku z faktem, ze dorosly mezczyzna nie powinien wspolzyc z dzieckiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem porównania - Sokratesa skazano na śmierć, Polańskiemu grozi co najwyżej grzywna i wyrok w zawieszeniu. Ja sprawę pana Polańskiego zestawiłbym raczej z inną sprawą, nie z czasów starożytnych, a trochę nowszą - w 1998 roku mieszkający w Teksasie Polak został skazany na 30 lat więzienia za akt pedofilii, jakim było kąpanie swojej kilkuletniej wówczas pasierbicy bez użycia gąbki. Gdyby ów Polak był znanym reżyserem, skończyłoby się na ugodzie z prokuraturą i wpłacie pieniędzy na organizację "broniącą" praw dziecka, ale tzw. "zwykłych ludzi" obowiązuje inna sprawiedliwość. Acha - za tym panem oczywiście żadni polscy artyści i politycy się nie wstawili i do dzisiaj gnije w więzieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.