Facebook Google+ Twitter

„Polar Star” skruszy lód o grubości 6 metrów. Ma uratować jednostki uwięzione w lodach Antarktydy

USA, w odpowiedzi na prośbę Rosji, Chin i Australii, wysyłają na Antarktydę lodołamacz „Polar Star”. Ma on pomóc wydobyć z lodu Antarktydy dwie jednostki: rosyjską i chińską. Na wody Antarktydy dotrze za około tydzień. Załogi obu statków mają prowiant na ok. 40 dni.

 / Fot. PAP/EPAAmerykański lodołamacz ma około 122 metry długości i jest w stanie kruszyć lód o grubości ponad 6 metrów. - Pomożemy wykuć drogę dla obu jednostek – powiedział admirał Paul Zukunft, dowódca amerykańskiej Straży Przybrzeżnej Rejonu Pacyfiku. Jednostka cumowała w Sydney, więc dotarcie jej na wody Antarktydy zajmie jej około tygodnia.

Rosyjski statek badawczy „Akademik Szokalski” został uwięziony w lodach Antarktydy 24 grudnia, 100 mil morskich na wschód od francuskiej stacji Dumont d'Urville i około 1500 mil morskich na południe od Tasmanii.

Z pomocą uwięzionym ruszył chiński lodołamacz „Śnieżny smok” (Xue Long), ale podzielił los rosyjskiej jednostki, ponieważ pokrywa lodowa, miejscami osiągająca 3 metry, była dla niego nie do przebycia.

Ostatecznie 52 naukowców i turystów udało się przetransportować na pokład australijskiej jednostki "Aurora Australis" z pomocą śmigłowca. PAP informuje, że na pokładach "Akademika ... " i Śnieżnego smoka" pozostała załoga, z -jak zapewniają dowódcy jednostek - wystarczającym na ok. 40 dni zapasem prowiantu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To będzie potwarz dla Rosji. Onegdaj ich atomowy lodomacz LENIN potrafił przecież rozbijać lód co najmniej 10 -metrowej grubości, płynąc z prędkością 40 węzłów i wichrom lodowym się nie kłaniał....A teraz to wielki niesmak zostanie tuż przed Soczi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.