Facebook Google+ Twitter

Polbank próbuje oszukać swoich klientów?

UOKiK podejrzewa, że w umowach o kredyt zawartych z Polbankiem mogą znajdować się niedozwolone zapisy. Godzą one w interesy i łamią prawa konsumenta co może skutkować dużą karą dla banku.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polbank_EFG_Bydgoszcz.jpg / Fot. Public domain/Przemysław Jahr O całej sprawie dowiedziała się Gazeta Wyborcza. Wg zdobytych informacji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta planuje wszcząć śledztwo ws. czterech klauzul zawartych w umowach kredytowych pomiędzy klientami a Polbankiem. Dwie z nich są niedozwolone ponieważ zostały uznane przez sąd za łamiące prawa konsumentów. Natomiast kolejne dwa zapisy mogą się okazać za niezgodne z obowiązującym prawem bankowym.

Przez 2 miesiące UOKiK prześwietlał umowy z Polbankiem, by dokładnie sprawdzić, czy wcześniejsze przypadki renegocjacji umów skutkujące podważeniem marży kredytu nie jest jedynym nadużyciem jakiego się dopuścił bank. Urząd dopatrzył się m.in zapisu, z zgodnie z którym, klienci sami powinni wybrać się do placówki banku, aby dowiedzieć się o obecnie obowiązujących kosztach i prowizjach. Wg prawa informacja o opłatach ma zbyt duży wpływ na koszty ponoszone przez klienta, dlatego ma mu być dostarczona. Kontrolerzy z UOKiK ma również poważne zastrzeżenia do zapisu w umowie kredytowej, w której wymienione są sytuacje mogące spowodować nie dotrzymanie przez klienta warunków udzielenia kredytu. Takie punkt w umowie również jest niezgodny z prawem, ponieważ daje bankowi zbyt duże pole do interpretacji.

Urząd wysłał do Polbaku pismo, w którym domaga się wyjaśnień ws. niezgodnych zapisów w umowach kredytowych. Przedstawiciele banku przekonują że zapewne odpowiedzą jeśli pismo już wpłynęło do nich. W przypadku nie zastosowania się do postanowień UOKiK, Polbank może czekać kara w wysokości 10 proc. ubiegłorocznych przychodów. W I. kwartale 2008 roku wyniósł on 436 mln Euro.

ŹRÓDŁA:
gazeta.pl
sfora.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

10 procent to mało ja bym kare proponował 50procent zysków a nawet wiecej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.