Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5738 miejsce

"Polegać jak na Zawiszy", czyli o rycerskim honorze

Na polach Grunwaldu po raz XIV spotkały się grupy rekonstrukcyjne rycerstwa średniowiecznej Europy, by po raz kolejny wziąć udział w „bitwie narodów”, której wynik jest nam od 602 lat znany.

Zawisza Czarny / Fot. domena publicznaTłumnie i szumnie stawiło się 1,3 tys. przedstawicieli z Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi i Litwy. Jedni obserwowali, drudzy odtwarzali najsłynniejszą bitwę średniowiecza. Na jednych i na drugich można było „polegać jak na Zawiszy”, który jest przykładem i symbolem cnót rycerskich.

Pochodził on ze wsi Garbów, położonej niedaleko Sandomierza. Urodził się około 1380 roku. Długosz wymienia go na pierwszym miejscu wśród najznakomitszych rycerzy polskich. Sławny polski rycerz niepokonany w turniejach zdobył swą sławę uczestnicząc w wojnach. Jako namiestnik Zygmunta Luksemburczyka walczył w Czechach i na Bałkanach. Gorliwy patriota porzucił jednak służbę u Luksemburczyka i w potrzebie stawił się pod Grunwaldem. Umiejętnie więc łączył pogoń za sławą z bogactwem i powinnościami wobec króla i ojczyzny. W krytycznym momencie bitwy uratował królewski sztandar. To właśnie honor i odwaga nie pozwoliły rycerzowi uciekać z pola walki, chociaż jego sytuacja była rozpaczliwa, a śmierć pewna. Był świetnym dyplomatą i jednym z najbardziej zaufanych ludzi króla Władysława Jagiełły.

Król Polski nie mogąc zdobyć wielu nadal broniących się potężnych zamków krzyżackich zgodził się na dwa lata rozejmu, mając nadzieję, że na soborze w Konstancji uda się być może drogą pokojową odzyskać Pomorze i ziemie Zawisza herbu Sulima - znak rodowy. / Fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.	 Attribution: I, Voytek S zrabowane przez krzyżaków. Dla zakonu krzyżackiego po bitwie pod Grunwaldem jeńcy wzięci do niewoli stanowili większa stratę niż polegli. Władysław Jagiełło wypuścił wszystkich jeńców na słowo honoru, że stawią się w Krakowie 11 listopada na Święto Marcina. Nie czekając na okup, co w samo w sobie było dość niezwykłe. Rycerz nie mógł zawieść danego słowa, ponieważ często niosło to za sobą konsekwencje. Po pokoju toruńskim 1 lutego 1411 strona polska zgodziła się uwolnić jeńców hurtem za sto tysięcy kop groszy pruskich. I tak w prosty sposób Krzyżacki skarbiec został zrujnowany. Gdyby Krzyżacy zalegali z zapłatą jednej z czterech rat uwolnieni na rycerskie słowo rycerze mieli wrócić do Krakowa do niewoli, o ile tego by nie zrobili król mógłby zniesławić krzywoprzysięzców na wszystkich dworach europejskich. Dobre imię miano tylko jedno, jego strata oznaczała niebyt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z Panem, temat jest interesujący i warty uwagi. Jak widać do tej pory czeka na swojego reżysera takiego jak Aleksander Ford, czy Janusz Morgenstern i odpowiednich nieopatrzonych aktorów z charyzmą :-) I tylko nie w technice 3D ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawiającym jest, że w polskiej kinematografii historycznej, nikt i nigdy nie poruszył tematu Zawiszy Czrnego, a to przecież temat samograj kiedy na świecie roji się od kiepskich filmów o wymyślonych rycerzach i bzdurnych historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawisza to wspaniały polski bohater, pozostawił po sobie sławnych potomków m.in. hetmana Stanisława Koniecpolskiego, księcia Bogusława Radziwiłła, a także słynnego partyzanta mjr. Henryka Hubala Dobrzańskiego. Ilu wśród nas na przestrzeni dziejów było takich Zawiszy, z których dziś jesteśmy dumni, a ilu zostało niedocenionych i zapomnianych - a szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jasiu
  • Jasiu
  • 16.07.2012 18:53

Przybylski pisze o uczciwości, krasnoludki w gwiazdki mu klikają. Jakie zakłamanie!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przykład męża dla niejednego obecnego polityka. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.