Facebook Google+ Twitter

Polegli, abyśmy wolni żyli

Najmłodszy z nich miał lat 9. Bez rodziców w okopach czuwali z karabinem w ręku. Wielu z nich poniosło śmierć. Lwowskie Orlęta - ukochane dzieci swego miasta. Zbliża się 90 rocznica tych heroicznych walk. Na cmentarzu tym widać łzy i dumę.

1 z 10 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Pomnik Chwały na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Po lewej jego stronie napis "Mortui sunt ut liberi vivamus" (Polegli, abyśmy wolni żyli). Fot. Leszek Lubicki
Pomnik Chwały na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Po lewej jego stronie napis "Mortui sunt ut liberi vivamus" (Polegli, abyśmy wolni żyli). Fot. Leszek Lubicki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ Cmentarne krzyże budzą zawsze grozę, gdyż są widomym znakiem nieuchronności przemijania. Pod krzyżami spoczywa pamięć o tych, których zegar życia zamilkł. Dlatego krzyże cmentarne wyrażają metafizyczną więź teraźniejszości z przeszłością.
Jednak jest coś specjalnie przejmującego w krzyżach znaczących groby ludzi młodych, którym dane było złożyć świętą ofiarę życia w obronie Własnej Ziemi. Bo też Swojego trzeba strzec przed zakusami obcych. To święte prawo i obowiązek każdego narodu! I chwała tym, którym dane było ten święty obowiązek wypełnić z honorem. Zatem dobrze się stało, że Leszek nam o tym przypomniał swoimi przejmującymi fotogramami, abyśmy zawsze pamiętali o tych, którzy byli tu przed nami i którym zawdzięczamy tak wiele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.