Facebook Google+ Twitter

Policja będzie ścigać za wymianę plików

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-10 07:20

Dwa lata więzienia i odszkodowania grożą osobom, które na portalach internetowych wymieniają się filmami i muzyką - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Prokuratura może nałożyć karę na osoby, którym udowodni, że udostępniały innym użytkownikom portalu ściągnięte przez siebie pliki.

Dwa lata więzienia i odszkodowania grożą osobom, które na portalach internetowych wymieniają się filmami i muzyką - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Prokuratura może nałożyć karę na osoby, którym udowodni, że udostępniały innym użytkownikom portalu ściągnięte przez siebie pliki. Samo ich pobieranie nie jest bowiem przestępstwem - podkreśla "Dziennik".

Prokuratura i policja będą z urzędu ścigać te osoby, jeśli uzyskają odpowiedni wnioski od pokrzywdzonych twórców. Mogą je składać tak zwane organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. w Polsce jest do tego uprawniony między innymi ZAiKS.

Gazeta dodaje, że brak wniosków o ściganie na drodze prawnej nie będzie jednak przeszkadzał organizacjom w dochodzeniu pieniężnych odszkodowań na rzecz twórców. Wtedy mogą oni wytoczyć sprawcom sprawy w sądach cywilnych. Według "Dziennika", w niektórych przypadkach takie odszkodowania mogą sięgnąć nawet setek tysięcy złotych.

"Dziennik Gazeta Prawna"

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.