Facebook Google+ Twitter

Policja goni za nowinkami technologicznymi

Do warszawskich policjantów trafić ma ekologiczny Fiat "Panda" napędzany prądem. Biało-niebieskie auto będzie można zobaczyć głównie w centrum i w okolicach Starego Miasta.

 / Fot. http://www.policja.waw.pl/Warszawa jako jedno z miast Polski została wytypowana do innowacyjnego programu pilotażowego UE, dzięki któremu warszawskie służby miejskie (między innymi właśnie Policja, Straż Miejska oraz wodociągi) otrzymają na próbę pięć ekoaut, które będą mogły testować przez kilka miesięcy.

Jak powiedział Wiadomościom24 rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Maciej Karczyński, samochód ten pojawi się w Warszawie w przyszłym tygodniu. Jest to auto patrolowe, najczęściej więc używane będzie w okolicach centrum, Starówki i ul. Nowy Swiat, gdzie cisza i ekologia są najważniejsze. Auto jest bardzo ekonomiczne i ciche, więc warszawiacy powinni być z niego zadowoleni.

Auto rozwija prędkość do 140 km/h - jak powiedział pan Karczyński - i ładuje się 7 godzin. Można podłączyć je do każdego gniazdka. Na pytanie, czy tak długi czas ładowania akumulatorów auta nie ograniczy jego możliwości interwencyjnych odpowiedział: Nie. Auto przejeżdża na jednym ładowaniu tyle, co normalny samochód w ciągu doby. Nie ogranicza to więc jego możliwości. Poza tym jest to auto do patrolowania, więc głównie liczy się cichość jego działania i to, że jest bardzo ekologiczne. Jak czytamy na stronie Komendy Stołecznej Policji, auto nie wydziela spalin, nie zwiększa natężenia hałasu i jest komfortowe w prowadzeniu, bo zawsze zapala. Koszty jego utrzymania są około 10 razy niższe niż aut spalinowych: 100 km można przejechać za około 3 zł. Dodatkowo umożliwia ono recykling, odzyskiwanie energii przy hamowaniu i wjazd w strefy wyłączone z ruchu.

Jeśli auto się sprawdzi, policja zakupi kilka samochodów na własność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.