Facebook Google+ Twitter

Policja: kibice są coraz spokojniejsi

Imprezy masowe, w tym wydarzenia sportowe, są coraz bezpieczniejsze. Statystyki policyjne pokazują, że spadła liczba osób zatrzymywanych w stadionowych zamieszkach, mniej kibiców dostało też zakazy stadionowe.

Zdaniem Policji, na polskich stadionach jest coraz bezpieczniej / Fot. Andrzej/Creative Commons Attribution 2.0 Generic- Liczba chuligańskich wybryków stale spada - mówi Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji w rozmowie z Rzeczpospolitą Potwierdzają to statystyki z raportu o bezpieczeństwie na imprezach masowych w 2010 roku.

Tymczasem rząd planuje zaostrzenie przepisów. Kibice mają być karani m.in. za zakrywanie twarzy. Eksperci oceniający projekt zmian są podzieleni. Piotr Chlebowicz, specjalista od prawa karnego podkreśla, że na pierwszym miejscu powinna znaleźć się walka ze zorganizowaną przestępczością, często powiązaną ze środowiskiem kibiców.

Dola kibola


Prof. Andrzej Marek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zwraca natomiast uwagę, że kibice prezentują coraz wyższy poziom agresji, a incydenty z ich udziałem, choć jest ich mniej, są coraz bardziej brutalne. Przykładem mogą być wydarzenia z Piekar Śląskich. W rozgrywkach między kibicami konkurencyjnych drużyn ucierpiał piętnastoletni uczeń szkoły specjalnej. Napastnicy okaleczyli mu twarz, wycinając żyletką symbole klubu piłkarskiego. Policja powołała specjalną grupę do odnalezienia sprawców napadu.

Okaleczony nastolatek. Trwa śledztwo


Policjanci znęcają się nad kibicami na komisariatach

Trwają też poszukiwania kibiców, którzy podczas finału Pucharu Polski w Bydgoszczy zdemolowali stadion i wdali się w walkę z policją. Media informują także o ustawkach i walkach kibiców w innych miastach. Zdaniem psychologa społecznego, prof Zbigniewa Nęckiego, kampania w mediach sprawia, że marginalny w rzeczywistości problem kibiców piłkarskich postrzegany jest jako realne i poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Podkreśla, że temat kibiców jest wykorzystywany przez polityków z pobudek populistycznych.

40 tysięcy złotych strat po meczu

Policjanci ranni po starciu z kibicami

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

tomasz
  • tomasz
  • 25.05.2011 09:00

Statystyki lubią kłamać, przykład:
Na początku 2010 od znajomej bibliotekarki dowiedziałem się że w Powiecie Leszczyńskim jestem osobą która przeczytała najwięcej babskich książek (przebiłem wszystkie kobiety czytelniczki) mimo ze ja ich nei czytam. a czemu? bo zawsze babci wypożyczałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.