Facebook Google+ Twitter

Policja (nad)użyła wyobraźni?

Marchewka pędząca na motocyklu, motor leżący w szpitalnym łóżku lub niemal w całości zakopany w dole, nad którym stoi ksiądz z kropidłem... Wystarczająco mocne? A może po prostu żenujące? Co sądzić o akcji KGP "Użyj wyobraźni"?

http://www.uzyjwyobrazni,pl / Fot. screenWiosną amatorzy dwóch kółek wsiadają na swoje ryczące rumaki. Wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego wystartowała akcja "Użyj wyobraźni", zorganizowana przez Komendę Główną Policji. Ma przestrzec miłośników jednośladów przed konsekwencjami brawurowej jazdy - śmiercią i kalectwem.

Wizytówką kampanii są kontrowersyjne plakaty. Jest ich jak na razie 23, cały czas powstają jednak kolejne. Ich tematyka jest bardzo różnorodna. Są takie, które przedstawiają przyczyny wypadków (gwóźdź, kamień, drobiny szkła, czy jakże popularne na polskich drogach - dziury). Są też takie, które oprócz przestrogi, niosą w swej treści walory edukacyjne. Dowiedzieć można się z nich, z jaką siłą uderzy w rozpędzonego motocyklistę królik lub co może spowodować zwyczajne kichnięcie podczas prowadzenia motocyklu przy prędkości 200 km/h. Znajdzie się i taki plakat, który uświadomi, że śmierć nie dotyka wyłącznie osoby, która ginie, ale również jej krewnych i znajomych.

Ale co w takim razie powiedzieć o plakatach, na których widzimy marchewkę na motocyklu i hasło: "Idzie wiosna, będą warzywa". Co ma oznaczać ptak dziobiący w kask na tle sterty innych i do tego podpis: "Co z twoją głową?" albo motocykl leżący w dole wykopanym na trumnę, nad którym stoi ksiądz z kropidłem?
Czy takie przedstawienia rzeczywiście są w stanie spowodować to, że motocyklista zastanowi się nad swoimi szosowymi wyczynami? O co w zasadzie chodzi w całej tej akcji?

Według Komendy Głównej Policji - organizatora akcji "Użyj wyobraźni", kampania ma celu propagowanie zgodnego z prawem, kulturalnego i bezpiecznego zachowania na drodze. Jednocześnie ma wskazywać zagrożenia i skutki brawurowej jazdy. Jak można przeczytać na stronie KGP: "Od 2005 roku Policja odnotowała wzrost liczby wypadków z udziałem motocyklistów. W ubiegłym roku doszło do blisko 2900 takich wypadków, z czego prawie 1200 to zdarzenia, których sprawcami byli sami motocykliści. Sprawcami wypadków są najczęściej osoby w wieku 20-29 lat. Przyczyny są ciągle takie same: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

BioZ nie oszukujmy się kto kreuje wizerunek policji nie będę się na tem temat rozpisywał ale sami wiecie jaki jest stosunek młodych ludzi do policji a z tego o obserwuje to głównie młodzi ludzie wsiadają na ścigacze a nie starsi doświadczeni kierowcy. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Btw dziwi mnie powszechna moda na negowanie policji, jak zło skończone. Jakieś przyzwyczajenie z PRLu chyba, propagowane na młodszych:/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak mi się skojarzyło... Pamiętam, jak tabloidy wszczęły kampanię przeciw policjantom, którzy namierzali kierowców przekraczających dozwoloną prędkość z nieoznakowanych radiowozów. Czytelnicy ochoczo przyklaskiwali, bo jak ta wredna policja tak może. Powinno być wiadomo z góry, gdzie stoją i mierzą, żeby można było w porę zwolnić. A przecież mamy mnóstwo wypadków, w których i kierowcy, i piesi giną właśnie z powodu nadmiernej prędkości na naszych byle jakich drogach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jeszcze nie jest właściwa kampania, tylko coś na kształt konkursu na najlepsze plakaty - najlepsze w ocenie internautów, a nie policji.
Ten z warzywem jest moim zdaniem świetny, bo zawiera łatwy do zapamiętania i bardzo wymowny skrót myślowy. Owszem, dosadny, ale nie oszukujmy się - prawdziwy.
Rozsądni motocykliści nie powinni się dąsać, bo to nie policja stworzyła stereotyp bezmyślnego "dawcy narządów". Dwóch moich młodych znajomych zabiło się na motocyklach, wiele razy oglądałam "popisy" innych na najbardziej ruchliwych krakowskich ulicach, jeden z takich szaleńców dosłownie otarł się o mnie na przejściu dla pieszych. Sądząc po projektach plakatów, wiele osób ma takie doświadczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

BioZ zdjęcia faktycznie są mocne prawie jak z rottena.
Dziś w TVN Turbo było pięknie opisane to zjawisko. Wina nie leży po niczyjej stronie. zarówno motocykliści jak i posiadacze samochodów muszą uważać.
Posiadacze motorów: Zwolnijcie, a jeśli to wasza pierwsza maszyna nie wsiadajcie od razu na Potwora zacznijcie od czegoś małego i na boga nie rozpędzajcie dla do 280 tylko dla tego że można.
Posiadacze samochodów: szybki lekko w dół motor szybciej usłyszycie niż zobaczycie w lusterku, ale pamiętajcie była taka nalepka "Patrz w lusterka motocykle są wszędzie"
Obie strony pamiętajcie że nie jeździcie zabawkami i na szali macie nie tylko swoje życie ale i innych.
Jak ktoś nie zgadza ze mną można wpis usunąć :) pozdrawiam Max

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie nadużyła. Mnie się podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rusza zdecydowanie mniej od tego:

(nie ponoszę odpowiedzialności za zniekształcenia psychiki, odradzam wizytę osobom wrażliwym, w odnośnikach zdjęcia motocyklistów pokiereszowanych lub doszczętnie zmasakrowanych w wyniku wypadków; jeżeli linki nieodpowiednie, proszę skasować;])
http://www.bagofnothing.com/bike3.jpg
http://www.ratemyeverything.net/image/1376/0/Motorcycle_crash.ashx
http://www.consumershero.com/archives/765
http://www.rosensteinlaw.com/images/motorcycle.jpg
http://idata.blogmaster.fr/0/00/79/28/ogrish-dot-com-2-dead-in-motorcycle-accident6.jpg
http://www.charonboat.com/item/110/page2.htm

Jeżeli obecne nie trafiają do wyobraźni, można publikować powyższe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie nadużyła.
(+) za podjęcie tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myśle, że właśnie dlatego, że szokuje - ma szansę zadziałać.
Kampania z oklepanymi hasłami w stylu "Grzecznie prosimy, jeździjcie wolniej" prędzej zostanie niezauważona i zlekceważona. W tej kampanii hasła i obrazki przyciągają wzrok i dają do myślenia. Jak powiedział przedmówca, wystarczy że jedna osoba zwolni i będzie to już sukces.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za podjęcie tematu, mimo zastrzeżenia do tytułu i nagłówku negatywnie oceniającego akcje,
Co do samej akcji, każda taka kampania jest pozytywna,
niech ocali jednego (przeważnie młodego) motocyklistę albo kogoś kto mógłby być potrącony przez niego to będzie sukces

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.