Facebook Google+ Twitter

Policja nie złapie kierowcy, który jedzie po narkotykach

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-18 07:28

Policyjna wojna z kierowcami jeżdżącymi pod wpływem narkotyków może okazać się wielką klapą, bo topnieją zapasy narkotesterów i kończą się ich daty ważności.

Termin ważności narkotesterów wkrótce upływa, dlatego policja częściej je ostatnio eksploatuje. / Fot. Paweł Relikowski/PolskaA nowych Komenda Główna Policji nie zamierza kupić. Ani w tym, ani w przyszłym roku.
Tymczasem skalę zagrożenia powodowanego przez kierowców na haju pokazały szokujące wyniki badań prowadzonych przez Mariusza Jędrzejkę, pedagoga Wyższej Szkoły Pedagogiki i Resocjalizacji w Warszawie.

Okazało się, że każdego weekendu aż dwa proc. spośród kierowców do 25. roku życia zasiada za kierownicą pod wpływem narkotyków. Jest to przeważnie klientela dyskotek i nocnych klubów. Jeszcze gorzej jest z kierowcami zawodowymi: tutaj odsetek odurzonych szoferów sięga aż 4 proc. Prym wiodą kierowcy tirów i przedstawiciele handlowi - ocenia profesor Jędrzejko.

Pod wpływem tych danych policja ogłosiła rok temu, że kupiła po raz pierwszy 70 tys. narkotesterów. Urządzenia szybko wykazywały, czy kierowca palił marihuanę, brał LSD czy amfetaminę.

Na 33 tys. skontrolowanych w ciągu roku kierowców 874 zatrzymano za jazdę po narkotykach. W ostatni weekend zachodniopomorska policja złapała dzięki testom duet wysokich rangą samorządowców PO ze Szczecina i Polic, a jednemu z nich postawiła zarzuty prowadzenia samochodu pod wpływem odurzających substancji.

Jednak już za rok podobna kontrola skończy się niczym. - Zostało nam około 3 tys. narkotestów, których termin przydatności jest ważny do października 2009 roku - tłumaczy mł. asp. Przemysław Kimon z zachodniopomorskiej policji.

W komendzie policji w Bełchatowie sytuacja jest jeszcze gorsza. Policjanci już od kwietnia przyszłego roku nie będą mieli czym sprawdzać kierowców. Podobnie jest we wrocławskiej drogówce.

- Z 300 narkotesterów zostało nam 68 i musimy je szybko zużyć, bo w kwietniu będą nadawały się do wyrzucenia, gdyż kończy im się data ważności - tłumaczy podinsp. Błażej Lewiński, naczelnik drogówki w Komendzie Powiatowej Policji w Bełchatowie.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.