Facebook Google+ Twitter

Policja pokazała odzyskany napis z Auschwitz. Brakuje litery ''i''

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-22 10:25

Funkcjonariusze krakowskiej policji zaprezentowali odzyskany napis "Arbeit macht frei" z bramy byłego obozu w Auschwitz. Rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak poinformował, że w pociętym napisie brakuje jednak litery "i".

Zdaniem Nowaka ta informacja była ukryta, aby móc w razie czego zidentyfikować inne osoby uwikłane w to przestępstwo. Policja podkreśliła, że 5 osobom postawiono w tej sprawie zarzuty i grozi im do 10 lat więzienia.

Rzecznik małopolskiej policji dodał również, że są to osoby wcześniej karane i dobrze znane organom ścigania. Dariusz Nowak zapowiedział, że policja nie będzie komentować doniesień o tak zwanym szwedzkim kolekcjonerze, do którego miałaby trafić tablica. W jego ocenie takie działanie ma na celu dobro śledztwa.

Rzecznik małopolskiej policji powiedział, że polscy funkcjonariusze poinformowali swoich partnerów z Unii Europejskiej na temat wyników śledztwa. W związku z tym jeśli okaże się, że ze sprawą jest powiązana osoba spoza kraju będzie można ją szybko zatrzymać dzięki wystawieniu międzynarodowego listu gończego.

Dariusz Nowak przyznał, że policja wypłaci nagrodę dla osób, które przyczyniły się do złapania przestępców i odnalezienie napisu. Policja dodała, że funkcjonariusze otrzymali wiele telefonów, które przyczyniły się do postępów w śledztwie.

Lidia Puchacz z krakowskiej policji powiedziała, że tablice będą analizowane w laboratoriach pod kątem zabezpieczenia wszelkich śladów. Podkreśliła, że tablice będą badane "milimetr po milimetrze". Funkcjonariuszka dodała, że w mieszkaniu jednego ze sprawców odnaleziono narzędzie przy pomocy, którego pocięto napisy.

Do kradzieży doszło w nocy z czwartku na piątek. Policja odnalazła rozciętą na trzy części tablicę w lesie, niedaleko miejscowości Czernikowo, gdzie mieszkał jeden ze sprawców.

IAR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.