Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11488 miejsce

Policja polityczna wczoraj i dzisiaj - CZEKA (1917-1922)

Jak już pokazałem w poprzednich artykułach z tego cyklu, sowiecki aparat terroru wzorował się na metodach kolejnych carskich, tajnych policji. Pierwszą bolszewicką policją polityczną była CZEKA, na której wzorowały się jej następczynie.

Już kilkadziesiąt dni po przewrocie październikowym bolszewicy usankcjonowali prawnie istnienie aparatu terroru, tworząc 20 grudnia 1917 roku pierwszą sowiecką policję polityczną - Ogólnorosyjską Nadzwyczajną Komisję do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, której używana następnie powszechnie nazwa (W)CZEKA wywodzi się od pierwszych liter oficjalnej nazwy rosyjskiej: Wsierossijskaja Czriezwyczajnaja Komissija po Bor'bie s Kontrrewoliucyjej i Sabotażem.

Pierwszym jej szefem został bolszewik polskiego pochodzenia, Feliks Dzierżyński. CZEKA spełniała równocześnie funkcje policji, sądu i kata. W 1918 roku agenci CZEKA aresztowali w czasie przedstawienia cyrkowego klauna, gdyż miał on ośmieszać rząd sowiecki. Jeden z czekistów nazwiskiem Moroz stwierdził wtedy, iż "nie ma takiej dziedziny życia w Rosji Sowieckiej, która nie byłaby kontrolowana przez CNa początku czerwca 1918 roku Dzierżyński powiedział na jednej z konferencji prasowych m.in.: "Wypowiadamy się za zorganizowanym terrorem (...) CZEKA będzie bronić rewolucji i niszczyć przeciwników, nie zważając na to, iż jej miecz ścina czasem także głowy niewinnych". W lipcu 1918 roku na rozkaz Lenina w piwnicy jednego z budynków Jekatierinoburga (później: Świerdłowsk) zamordowany został przez agentów CZEKA były car Mikoła II wraz z żoną, dziećmi i służącymi. Na łamach "Prawdy" Lenin atakował "ograniczoną inteligencję partyjną", która "szlocha i trzęsie się" z powodu popełnianych czasem przez CZEKA "błędów".

Na czym polegały te "błędy" CZEKA wyjaśnia rosyjski profesor historii Paweł N. Miliukow: "Każdy oddział CZEKA na prowincji wypracował własne, preferowane przez siebie metody tortur. W Charkowie np. ofiary CZEKA były skalpowane w ten sposób, iż z rąk ściągano im tzw. "rękawiczki".(...) W Carycynie i Kamyszynie przepiłowywano kości przy pomocy piły. W Połtawie i Kriemienczuku ofiary wbijano na pal.

(...) W Kijowie wrzucano ich do trumny razem z rozkładajacymi się już zwłokami, zakopywano żywcem w ziemi, a następnie, po upływie pół godziny, wykopywano ich z powrotem".

W oficjalnym organie CZEKA "Krasnyj miecz" czytamy m.in.: "Nasz kodeks moralny jest absolutnie nowy. Nasz humanizm jest absolutny (...) nam wszystko wolno, ponieważ jako pierwsi na świecie wyciągamy miecz nie w celu zniewolenia, lecz w imię wolności i wyzwolenia spod ucisku".

5 września 1918 roku Rada Komisarzy Ludowych wydała specjalne rozporządzenie znane pod nazwą "Dekretu o czerwonym terrorze". Na jego mocy "wrogowie klasowi", których listy sporządzała CZEKA, mieli zostać skierowani do obozów koncentracyjnych lub natychmiast rozstrzelani. Ocenia się, że w ciągu pięć lat swego istnienia CZEKA aresztowała lub rozstrzelała znacznie więcej osób niż Ochrana, Trzeci Wydział i inne, wcześniejsze policje polityczne Rosji razem wzięte, z wyjątkiem być może Opriczniny Iwana Groźnego.

Niektórzy "wrogowie ludu" rozstrzeliwani byli "na raty". Pierwszy strzał kierowany był np. w przegub dłoni, następny w łokieć itd. Termin "obóz koncentracyjny" został użyty po raz pierwszy w historii Związku Sowieckiego przez Lenina w sierpniu 1918 roku w jego depeszy do Eugenii Bosz, reprezentantki KC oraz CZEKA na gubernię penzeńską. Czytamy w niej m.in.:"...osoby podejrzane zamknąć w podmiejskim obozie koncentracyjnym".

Militarna klęska bolszewików w wojnie przeciwko Polsce było bezposrednią przyczyną powołania do życia w 1920 roku specjalnego wydziału CZEKA, który miał spełniać rolę wywiadu wojskowego. To właśnie z niego rozwinęło się później "Gławnoje Razwiedywatielnoje Upriawlienije" (GRU), czyli Główny Zarząd Wywiadowczy.

Z powodu wzrastającej wśród ludności Rosji Sowieckiej wrogości wobec CZEKA Lenin i Dzierżyński zdecydowali się na zmianę nazwy tajnej policji politycznej. 6 lutego 1922 roku CZEKA przemianowana została na "Gosudarstwiennoje Politiczeskoje Uprawlienije" (GPU), tj. Państwowy Zarząd Polityczny.

patrz także wcześniejsze artykuły z tego cyklu:
1. Opricznina
Biuro Preobrażeńskie
3.Tajna policja po likwidacji Biura
4. Trzeci Wydział
Ochrana

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

czasem też rodziców

Komentarz został ukrytyrozwiń

REwolucja pożera własne dzieci;-) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.