Facebook Google+ Twitter

Policja rozpoczęła kontrole autokarów w całej Polsce

Do 31 sierpnia policjanci na terenie całej Polski będą sprawdzać stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież (najczęstsze braki to zużyte opony, niesprawne hamulce czy nieprzepisowe oświetlenie pojazdu), czas pracy kierowców i ich trzeźwość. A wszystko to w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”.

Kontrola autokarów, Torwar, Warszawa, 22 VI / Fot. PAP20 czerwca ruszyła akcja „Bezpieczne wakacje” - inicjatywa Inspekcji Transportu Drogowego oraz wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Akcja organizowana jest już od 6 lat.

Do 31 sierpnia policjanci na terenie całej Polski będą sprawdzać stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież (najczęstsze braki to zużyte opony, niesprawne hamulce czy nieprzepisowe oświetlenie pojazdu), czas pracy kierowców i ich trzeźwość.

Według przepisów tygodniowy czas pracy kierowcy nie może przekroczyć 56 godz. W ciągu dnia może prowadzić pojazd nie dłużej niż 9 godz. A po 4,5 godz. musi zrobić przerwę trwającą min. 45 minut.

- Sprawdzanie przez policję stanu technicznego autokarów i trzeźwości kierowców przewożących dzieci jest moim zdaniem akcją bardzo pożądaną. Dzięki niej przewoźnicy starają się nie dopuszczać do jazdy wybrakowanego sprzętu i kontrolują pracowników. Na pewno działania takie zapobiegły wielu wypadkom. Sama byłam dwukrotnie świadkiem, gdy autokar wycofano przed wycieczką z powodu usterek. Życie i zdrowie ludzi, szczególnie tych najmłodszych powinno się chronić w każdy możliwy sposób - mówi Małgorzata Bobrowska, nauczycielka z Warszawy.

- Jest to dobra inicjatywa - mówi Aleksandra Sekuła, mama 10-letniego chłopca. - Sama widziałam jak odesłano autokar. To działa. W Polsce kierowcy nie należą do osób odpowiedzialnych - statystyki to pokazują. Dlatego konieczne są kontrole.

Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2009 roku skontrolowano już 8131 autokarów, a wojewódzkie inspektoraty drogowe wydały ponad 750 decyzji o ukaraniu przewoźników.

W Warszawie autokary sprawdzane są od poniedziałku do piątku 5.30-9.30 przy ul. Łazienkowskiej - na parkingu Torwaru. Natomiast po godzinie 9.30 oraz w weekendy autokary będzie sprawdzał specjalny patrol policji - należy z kilkudniowym wyprzedzeniem podać czas i miejsce zbiórki pod numerami telefonu: (022) 603-77-18 (w godz. 8-16) oraz (022) 603-77-55 (w godz. 16-8).

Również inspektorzy Mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego w Warszawie czekają na zgłoszenia autokarów wymagających kontroli pod numerem telefonu: (022) 831-60-82 (w godz. 9.30-16).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.