Facebook Google+ Twitter

Policja sparaliżowana awarią Krajowego Systemu Informacyjnego

Szybki dostęp do danych i bez zakłóceń, to podstawa sprawnego funkcjonowania policji. Awaria Krajowego Systemu Informacyjnego Policji trwa od wczoraj. Nie działa nawet tryb awaryjny, co utrudnia sprawdzanie pojazdów i osób poszukiwanych.

Mat. ilustracyjny. http://www.wiadomosci.nidzica24.pl/coraz-wieksza-liczba-zaginionych-osob,artykul,211.html licencja: CC3.0 / Fot. Piotr Drabik/Flickr/nidzica24Szybki dostęp do danych i bez zakłóceń są podstawą sprawnego funkcjonowania policji. Awaria Krajowego Systemu Informacyjnego Policji trwa od wczoraj. Nie działa nawet tryb awaryjny, co utrudnia sprawdzanie pojazdów i osób poszukiwanych.

Awaria KSIP to prawdziwie gigantyczny problem. Ogólnopolski system pozwala nie tylko na sprawdzenie dokumentów osób kontrolowanych, np. prawo jazdy. Dzięki niemu następuje wstępna weryfikacja pojazdu pod kątem jego legalności. Funkcjonariusze mogą też szybko dokonać ustaleń w oparciu o listę osób poszukiwanych, oraz poznać dane dotyczące wszelakiego skradzionego mienia.

"Dziś, jeśli policjant zatrzyma kierowcę, to kontrola potrwa znacznie dłużej niż zazwyczaj. Awaria nie pozwala funkcjonariuszom na sprawdzenie danych z palmtopa czy komputera zainstalowanego w radiowozie. Policjant musi prosić dyżurnego by ten na miejscu sprawdzał dane w poszczególnych systemach. Obecnie informatycy walczą z awarią - firma serwisująca ma 24 godziny na jej usunięcie" - Dziennik.pl cytuje Mariusza Sokołowskiego, rzecznika Komendanta Głównego Policji. Jeżeli przywracanie pełnej funkcjonalności systemu przekroczy wyznaczony umowami czas jednej doby wtedy firma serwisowa będzie płacić karę. Dodatkowym utrudnieniem jest niesprawny system awaryjny, który winien zapewnić nieprzerwany tryb pracy bez względu na zaistniałe przeszkody.

Rzecznik policji oznajmił, że nie miał miejsca przypadek ataku hakerskiego i nie taka straszna awaria jak ją malują. Jednak przyczyny nieprawidłowości w działaniu systemu nie są jeszcze znane.

Podinsp. Adam Gruźlewski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni uspokaja, że w dużej mierze sytuacja jest opanowana: "System KSIP został zaprogramowany tak, że dane wpisywane przez nas obecnie, gromadzimy na innym serwerze. Gdy KSIP zacznie działać, dane z komendy trafią już do tej odpowiedniej bazy." Jednakże w przypadku próby ustalenia czy dany pojazd został skradziony zaczynają się przysłowiowe schody: "Z tym może być już problem. Pracujemy jednak ręcznie, choć taka weryfikacja trwa bardzo długo, to też jest skuteczna" - przyznaje podinsp. Gruźlewski, co odnotowuje trojmiasto.pl

źródło: Dziennik.pl
trojmiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.