Facebook Google+ Twitter

Policja szuka ludzi Al-Kaidy w Polsce

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-08-26 08:47

Na celowniku policjantów z CBŚ są znajomi Syryjczyka Michaela Z., który mieszkał w Polsce do zamachów z 11 września 2001 roku. Policja podejrzewa, że Z. mógł być tzw. śpiochem, czyli ukrytym członkiem jednej z islamskich organizacji terrorystycznych.

Funkcjonariusze CBŚ kilkakrotnie odwiedzili już znajomych Michaela Z. mieszkających w Gdańsku. Na ich adresy mieli trafić w trakcie zatrzymania na granicy kilku osób pochodzenia arabskiego.- Z wykształcenia podobno jest architektem. W Polsce mieszkał kilkanaście lat. Wynajmował tu mieszkanie. Ożenił się z Polką, ma z nią syna - mówi mieszkanka Gdańska, która znała podejrzanego. - Przez tyle lat przebywając w Polsce, nigdzie nie pracował, właściwie do dziś nie wiem, z czego się utrzymywał - dodaje.

Michael Z. znajomym przedstawiał różne historie. Jego opowieści zawsze wyglądały na bardzo wiarygodne. Twierdził, m.in., że robi doktorat na Politechnice Gdańskiej.
Jednak nie znał się zupełnie na budownictwie i planach architektonicznych. / Fot. AP

- Funkcjonariusze przepytywali mnie, jak długo go znam, z kim się spotykał, czym się zajmował. Czy utrzymywał kontakty z innymi osobami z krajów arabskich, czy często wyjeżdżał. Uważałam go zawsze za wspaniałego człowieka, jednak jak się tak zastanowić, to musiał chyba jakąś dziwną rolę pełnić - mówi inna znająca go gdańszczanka.

Znajomi pamiętają też, że Michael Z. za wszelką cenę chciał dostać się do Stanów Zjednoczonych. Próbował nawet ożenić się z prawie 70-letnią obywatelką Niemiec, aby uzyskać paszport.
Do dzisiaj nieznany jest los syna Michaela Z., którego zabrał ze sobą, uciekając z Polski po zamachach na WTC. Wiadomo, że po wyjeździe z Polski podróżował po Bliskim Wschodzie, był także w Iranie, który wspiera islamskie organizacje terrorystyczne.

- Centralne Biuro Śledcze nie zajmuje się odzyskiwaniem dzieci porwanych przez rodzica. Zainteresowanie służb daną osobą może świadczyć o podejrzeniu działań zagrażających bezpieczeństwu - mówi Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Cavitas, były naczelnik Wydziału ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MSWiA.

Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.