Facebook Google+ Twitter

Policja wprowadza nowoczesny system znakowania

Lubuska policja jako pierwsza w kraju będzie oznaczała zabytki tak zwanymi kodami DNA.

Są to maleńkie poliestrowe cząsteczki, zaopatrzone w unikalny numer identyfikacyjny wykonywany metodą laserową.

Dzięki temu najcenniejsze dzieła sztuki zyskają niewidoczne i prawie niezniszczalne oznaczenia, dzięki którym będzie możliwa szybka ich identyfikacja - poinformował PAP sierż. sztab. Tomasz Roszko z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

- To pierwszy taki system w kraju, np. białostocka policja znakuje zabytki markerem widocznym tylko w promieniach UV. Znakowanie kodami DNA daje jednak większe możliwości, chodzi o zawarcie w kodzie wielu danych - powiedział PAP Roszko.

W kodzie do 20 znaków można zawrzeć m.in. nr inwentarzowy zabytku, informacje o miejscu jego pochodzenia i właścicielu.

Rozmiar takiego kodu to nieco ponad mm długości i zaledwie jeden mikron grubości. Jest on całkowicie niewidoczny i niewyczuwalny, a do tego prawie niezniszczalny. Odczytuje się go za pomocą specjalnej lampy UV, a zawarte w nim dane są analizowane przez komputer i wyświetlane na jego monitorze.

Jak przekazał Roszko, lubuska policja w pierwszym rzędzie oznakuje zabytki znajdujące się kościołach. Do końca roku kody trafia na najcenniejsze z nich w powiatach gorzowskim, sulęcińskim i strzelecko-drezdeneckim. Jak dodał, to właśnie dobra kultury w małych wiejskich kościołach są najbardziej narażone na kradzieże.

- Wraz z rozpoczęciem znakowania zabytków będzie trwało tworzenie systemu ich ewidencji - dodał Roszko.

Na zakup kodów oraz urządzenia do ich odczytu KWP w Gorzowie otrzyma pieniądze z Fundacji "Contra Crimen" realizującej projekt pn. "Ochrona dziedzictwa narodowego przed kradzieżą, dewastacją i nielegalnym wywozem za granicę". Pieniądze na ten cel pochodzą z rządowego programu "Razem Bezpieczniej". MMD/PMW

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.