Facebook Google+ Twitter

Policja znalazła napis "Arbeit macht frei". Ktoś zlecił kradzież?

W nocy z niedzieli na poniedziałek policjanci znaleźli skradziony z bramy niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau napis "Arbeit macht Frei".

Oświęcim, 18.12.2009. Kopia napisu nad bramą wejściową do obozu KL Auschwitz zamontowana po kradzieży oryginalnego napisu / Fot. Jacek Bednarczyk /PAPO dziewiątej rozpoczęła się konferencja prasowa małopolskiej policji. Dowiedzieć się można było jedynie, że zatrzymani mężczyźni pochodzą z województwa kujawsko-pomorskiego. Jeden z nich prowadzi firmę budowlaną, pozostali nie mają stałego zajęcia. Nie należeli do grup neonazistowskich.

Dwóch z nich wpadło w Gdyni, w samochodzie. Reszta w swych domach, w okolicach Włocławka. Mł. inspektor Andrzej Rokita, szef małopolskiej policji, stwierdził, że w grę może wchodzić kradzież na zlecenie. Ani komendant ani jego zastępca, Marek Wodniczka nie zdradzili niczego więcej.

Policjanci dziękowali "społeczeństwu" za informacje, które doprowadziły do ujęcia sprawców kradzieży i odzyskania pociętego napisu, schowanego w lesie, w pobliżu domu jednego z mężczyzn. Na pytania dziennikarzy, czy wypłacona zostanie nagroda (ponad 100 tys. zł) obiecana za pomoc w dotarciu do złodziei, inspektor Rokita stwierdził, że jeszcze za wcześnie o tym mówić. Radził poczekać na wyniki dochodzenia.

Już w nocy Polsat News informował, że odnaleziony napis pocięty został na trzy części. Pięciu mężczyzn w wieku od 20 do 39 lat zostało zatrzymanych w województwie kujawsko-pomorskim, skąd są przewożeni konwojem do Krakowa na przesłuchanie w tamtejszej prokuraturze.

Kradzieży dokonano w piątek. Policja została postawiona na nogi wskutek rozgłosu, jaki wywołało zniknięcie oryginalnego napisu. W Izraelu słychać było nawet głosy - poważnych, wydawałoby się osób - iż kradzież to wypowiedzenie wojny Izraelowi.

Jak potwierdził Bartosz Bartyzel z biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, po przeprowadzeniu koniecznych prac konserwatorskich tablica zostanie umieszczona na dawnym miejscu. Obecnie od czasu kradzieży zastępuje ją kopia.

Zobacz film z zatrzymania złodziei, udostępniony przez małopolska policję:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Gdyby w Polsce stała wieża Eiffla, to już by ją rozebrali ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

już słychać http://polonia.wp.pl/kat,1010863,title,Wlosi-znow-obrazaja-Polakow,wid,11796705,wiadomosc.html?ticaid=19526&_ticrsn=3

Komentarz został ukrytyrozwiń

No fajnie, ciekawe kiedy znowu usłyszymy o "polskich obozach koncentracyjnych" ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam, że zadziwia mnie teoria wyprawy przez pół Polski po 100 kg złomu, zorganizowanej przez kilku "złomiarzy".
Ale być może należy się spodziewać takiego zakończenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W Izraelu słychać było nawet głosy - poważnych, wydawałoby się osób - iż kradzież to wypowiedzenie wojny Izraelowi."
Przeraża poziom agresji izraelskiego rządu i mediów:( Skutki możemy obserwować, gdy młodzi Izraelczycy odwiedzają Polskę http://przekroj.pl/wydarzenia_kraj_artykul,1560.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvn24.pl/-1,1634631,0,1,napis-pocieli-i-zakopali--grozi-im-dziesiec-lat,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

W latach dziewiećdziesiątych pod Zieloną Górą skradziono z tamtejszego obozu, tablicę upamietniajacą ofiary z Luksemburga tam zaginione. Tablica była prezentem od samego Wielkiego Ksiecia Luksemburga. Ukradli ja złomiarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem przekonany, że nikt nie zlecił. Fantastycznie, że ich złapali, tak szybko. Przypomina mi się kradzież - dla srebra - relikwii św. Wojciecha z Gniezna, bo podobnie nie mieściło się to w głowie. Fakt, że są ludzie dla których takie symbole znaczą tyle co metal z których są wykonane jest z jednej strony niestety znakiem naszych czasów, a z drugiej tak trudne do wyobrażenia, że aż przerażające. Głupota i brak wyobraźni, nawet złodziejskie, poraża. Tak czy inaczej sądzę, że nic wielkiego się za tym nie kryje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to ktoś powinien dostać nagrodę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tvn24.pl/-1,1634631,0,1,napis-pocieli-i-zakopali--grozi-im-dziesiec-lat,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.